I když některé choroby nebo nehody neovlivníme životním stylem, o své zdraví se nám vyplatí starat. Abyste se dožili vysokého věku, musíte se zaměřit na následující věci.
Menší porce a střídmá strava
Jedním z klíčů k delšímu životu jsou podle studií menší talířky i porce a střídmější jídelníček. Prostě se nepřejídáte a jíte do polosyta, ale zároveň ani nehladovíte. Snížením denního energetického příjmu o 30 % zvýšíte pravděpodobnost delšího života. Podmínkou je vyvážené složení stravy s dostatkem bílkovin, tuků a sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Zohlednit je třeba zdravotní stav.
Omezení cukru a škodlivých tuků
Nadměrná konzumace sladkostí, slazených nápojů a obecně rafinovaného cukru nám snižuje kvalitu života i jeho délku. Riziko srdečně-cévních chorob zvyšuje i vysoký příjem živočišných tuků, s výjimkou rybího tuku. Málo ovoce a zeleniny v jídelníčku a naopak častá konzumace smažených pokrmů či nekvalitních uzenin nám může život zkrátit.
Správná váha
Lépe jsou na tom lidé, kteří mají BMI na hranici s nadváhou, tedy s hodnotou kolem 27. Obezita prostě škodí. U každého je ale třeba váhu posuzovat individuálně. Výrazně nižší příjem potravy je pro nás také škodlivý, hrozí nám nedostatek energie a životně důležitých látek. Pestrá a vyvážená strava nás ochrání před vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kolísavou hladinou krevního cukru a mnoha nemocem.
Omezení stresu
Dlouhověkost ovlivňuje i psychická pohoda a omezení stresu. Stres je příčinou snížení imunity, funkce trávení i sexuálních pudů. Do krve se vyplavuje škodlivý cholesterol a tělo se zaplavuje toxiny. Krátkodobý výkon nám vezme mnoho energie i kus života.
Rodina je základ
Pokud jste single, v zájmu delšího života byste měli založit rodinu nebo alespoň žít v páru. Podle výzkumů manželé a páry žijí déle než rozvedení a svobodní. Rodiče mají delší život než bezdětní. Senioři žijící blízko rodiny mají delší život než ti v domovech důchodců. Zákony psychiky ovlivňující na naše chování, si nevytváříme, ale jen vykonáváme. Jsme stvořeni pro život v párech a v rodině.
Vzdělání i pohyb prodlužují život
Podle vědců se na dlouhém životě podílí i vzdělání. To je vhodné v každém věku. Univerzity třetího věku tedy mají smysl. Podle výzkumů je také důležitá každodenní vyšší fyzická aktivita. Je jedno, zda obděláváte pole i zahradu, staráte se o domácí zvířata anebo pracujete ve skladě. Nejohroženější jsou jedinci se sedavým zaměstnáním, kteří se nepohybují ani ve volném čase.
Foto: Freepik