Pelargonie neboli muškáty jsou u nás velmi oblíbenou ozdobou zahrad a balkónů. Jejich syté barvy i příjemná vůně potěší nejednoho kolemjdoucího. Jak se o pelargonie vzorně starat tak, aby se nám odvděčily velkým množstvím květů?
Sluneční svit a zalévání
Ať už jde o muškáty vzpřímené nebo převislé, musíme jim dát vše, co potřebují. Naštěstí péče o ně není nikterak náročná a zvládne ji i botanický začátečník. Muškáty milují slunce, nemusíme se bát ani orientace přímo na jih. I když snáší sucho poměrně dobře, nezapomínáme na pravidelnou zálivku. Zaléváme dostatečně, zhruba tak, že květináčem voda proteče. Pozor ale na přemokření substrátu, pak nás může nepříjemně zaskočit plíseň a nedostatek květů. Nikdy nepoléváme přímo květy.
Péče a výživa
Odkvetlé květy odstraňujeme, tím posílíme zdravé části rostliny. Stejně tak odstraníme i listy a stonky, které již uhynuly, ať se vyhneme šíření plísní. S hnojením raději opatrně. Když pelargonie přehnojíme, sice bujně rostou, avšak málo kvetou. Pokud nehnojíme vůbec či hnojíme špatným hnojivem, rostliny zbytečně zakrní.
Přezimování
Jakmile přijdou první mrazíky, odneseme muškáty do chladné, přesto dobře osvětlené místnosti (veranda, schodiště, zimní zahrada, zasklená lodžie). Ale pozor, teploty zde nesmí klesnout pod 0 °C, tím totiž muškáty totálně odrovnáme. Těsně před zazimováním odřízneme ještě nevykvetlé pupeny a otrháme zažloutlé a nemocné listy. Během zimy zaléváme poskrovnu, 1 – 2x měsíčně.
Kdo nemá takové prostory k dispozici, může zkusit nechat muškáty přečkat zimu i v bytě. V takovém případě vyberte co nejchladnější místo, v blízkosti kterého není topení. Přesto je úspěch nejistý, protože květina na místě, kde je teplo, málo světla a suchý vzduch sice roste, ale výhonky jsou bledé a nezdravé.
Venkovní pelargonie přemístíme na zimu do truhlíku
Pokud chcete zachránit pelargonie, které máte na zahradě, můžete je na zimu přesadit do truhlíku, o který budete pečovat tak, jak jsme uvedli výše. Do truhlíku zkuste přidat také mokrý písek či mokrou rašelinu.
Nezaspěte jaro
Jaro je obdobím práce. Pelargoniím prořežeme staré výhonky, zdravé rostliny přesadíme, vyměníme substrát a pohnojíme je. A největší tajemství bohatě kvetoucích pelargonií? Nikdy je nepěstujeme dva roky po sobě ve stejném substrátu!
Foto: Shutterstock