Infekce novým typem koronaviru má širokou plejádu průběhů. Jde o jednu z největších zvláštností této nemoci a také velkou zrádnost, kterou není dobré podceňovat. Stále však platí, že většina případů má takzvaně lehký průběh. To vyloženě neznamená, že vám nebude špatně, ba naopak, Covid-19 dokáže s tělem i v takovém případě dělat nehezké věci. Ale nebude třeba hospitalizace. Přesto je dobré se i v domácí léčbě řídit určitými postupy, které přibližuje odborník.
Kašel je důležitým indikátorem
Pokud patříte mezi ty “šťastlivce”, kteří při covidu mohou dýchat, jejich horečky neatakují čtyřicítky a ani jiné symptomy nejsou nesnesitelné, můžete se léčit doma. Podle lékaře Rishi Desaie je v takovém případě zapotřebí si položit otázku, jaké máte příznaky a především typ kašle.
“Kašlete jednou za minutu, nebo je to každých pět až deset minut? Když to bude častější, kašlete pocitově každou chvíli, že máte problém s někým mluvit, protože vám dochází dech? To jsou věci, při kterých si už můžete říct, že průběh nákazy je horší,” vysvětluje Rishi Desai pro magazín Business Insider.
I v domácím léčení je zapotřebí počítat s tím, že vás pořádně potrápí únava, která je nejběžnějším příznakem koronaviru. Dávejte si ale pozor také na další věci. “Choroba vás pořádně zpomalí a způsobí únavu až malátnost. Pravděpodobně se vám bude hůře vstávat z postele a pracovat. Může vás potrápit také bolest v krku, rýma a mírně ucpaný nos,” říká lékař Rishi Desai. Ten také upozorňuje na častou ztrátu chuti a čichu, kvůli čemuž si nevychutnáte svá oblíbená jídla, a to klidně několik týdnů až měsíců.
Základem je dostatek tekutin, ideálně s cukrem a solí
V zásadě platí, že až na výjimky jsou tyto příznaky podobné těm, jaké zažíváte, když máte chřipku. Rovněž opatření, která proti nim v domácím léčení můžete podniknout, jsou obdobná. Samozřejmostí by mělo být pravidelné pití dostatku tekutin, přičemž byste měli dbát na to, aby v sobě měly trochu cukru a soli, protože potom se tekutina lébe vstřebává.
“Skvělé jsou různé vývary a polévky. Měli byste se ujistit, že jste dostatečně hydratovaní a chodíte močit několikrát denně. Pravidelně také sledujte horečku a všímejte si, zda se náhodou nezhoršuje. To by totiž mohlo být příznakem, že se koronavirus nedaří dostat pod kontrolu a může být zapotřebí hospitalizace,” říká Rishi Desai. Podle něj byste každé zhoršení příznaků měli konzultovat s lékařem.
Foto: Freepik