Jak se zbavit prachu v bytě? Vyzkoušejte účinný způsob

Prach, alergeny a roztoči se objevují ve venkovských domech i městských bytech. Jak snížit prašnost v domácnosti, ať už jste alergik, astmatik nebo máte ekzém? Snížení prašnosti v bytě či domě usnadní úklid a hlavně zlepší váš zdravotní stav.

Robotický vysavač a HEPA filtry

Robotické vysavače pomohou snížit prašnost v bytě a denně uklízí za vás. Ocení je ti, co žijí v prašném prostředí ve městě i na venkově, často větrají, mají domácí mazlíčky, nebo jsou členové rodiny alergici či astmatici. Vsaďte na HEPA filtry, které najdete i v některých modelech robotů. V klasických vysavačích by neměly nikdy chybět. Snižují prašnost, alergeny, roztoče a mikroby. Přidejte také čištění párou, které vám úklid značně usnadní. Dalším způsobem, který může snížit množství prachu v bytě, je sušička na prádlo, která pomocí filtrů zachycuje prach z prádla.

Ztlumte topení a utěsněte okna

Každý gram prachu pojme 15 000 roztočů. Úklidem výskyt roztočů a prachu razantně snížíte. Důležitý je pravidelný úklid. Prach stírejte pravidelně ze všech povrchů vlhkou utěrkou z mikrovlákna. Roztoče omezí snížení teploty na 20 až 21 ºC a v ložnici 16 až 18 ºC. K omezení prašnosti pomohou i dobře těsnící okna. Nechte přešít staré peřiny, ze kterých se uvolňují úlomky peří. Prach se více uvolňuje i při topení tuhými palivy.

Čistička vzduchu a rostliny

Zkuste si pořídit čističku vzduchu. Modely se liší principem fungování. Počítejte nutností vyměňování nebo čištění filtrů. Pomocníkem jsou i rostliny, které prach zachycují na listech a zvlhčují vzduch v interiéru. Listy rostlin pak musíte občas opláchnout či otřít. Vzdušnou vlhkost držte pod 50 % a intenzivně 2x denně větrejte. Dejte pozor, aby nebylo moc a nezvyšovaly vám nadměrně vlhkost v bytě.

Foto: Shutterstock

Zaměřte se na ložnici

Víření prachu vzduchem a jeho vdechování působí astmatikům a alergikům potíže. Roztočům se daří tam, kde je teplo, vlhko a dostatek potravy z odumřelých šupin kůže, tedy v ložnici v posteli, v čalounění sedaček i polštářích. Doporučujeme povlečení a lůžkoviny z materiálů pro alergiky. Klasické bavlněné povlečení vyperete i na vyšší teploty, minimálně na 60 ºC. Polštáře a přikrývky v zimě nechte vyvětrat na mraze. Pravidelně vysávejte a čistěte sedačky i matrace a převlékejte postele.

Volte vhodné materiály a pravidelně je čistěte

Nezapomeňte na koberce, závěsy i záclony, které pravidelně čistěte a perte. Volte potahy, které se snadno čistí. Podlaha by měla být hladká, měla by se dát snadno omýt a povrch by neměl příliš zachycovat prach. I zde doporučujeme zvolit vysavač s HEPA filtrem a parní čištění potahů, podlah i koberců. Koberce a čalounění hloubkově čistěte alespoň dvakrát ročně.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments