Sportem ku zdraví! V případě špatného vybavení však možná také k trvalé invaliditě. Fotbal sice nepatří mezi zrovna extrémně nebezpečné sporty, přesto se při něm bez dobrého vybavení můžete zranit. Platí to i pro brankáře. Bez brankářských rukavic hrozí zlomeniny prstů a různé jiná zranění rukou.
Zatímco útočník či obránce si musí pořídit pouze dobré kopačky, brankář kromě nich potřebuje ještě rukavice. Ty nejen chrání jeho ruce, ale také pomáhají být lepším brankářem za každého počasí.
Z čeho se vlastně skládají brankářské rukavice
Zadní část rukavice bývá výrazně polstrovaná, aby chránila ruku před úderem míče. Kvalita obvykle závisí na ceně. Levnější brankářské rukavice mívají jednu vrstvu pěnové výplně, modely vyšší třídy bývají polstrované latexem.
Co se týče prstů, nejlepší jsou rukavice s ohebnými plastovými chrániči v prstech. Na rozdíl od klasického polstrování tato varianta pomáhá předcházet zraněním. Jestli budou rukavice v prstech užší, nebo naopak volnější pro snadnější pohyb, záleží na konkrétních preferencích daného hráče. Každý preferuje něco jiného.
Také dlaň musí být polstrovaná, může být hladká, či s ďolíčky. Hladké provedení je lepší pro zápas, ďolíčky zase pro trénink, jsou odolnější.
Nakonec záleží na tom, jak se rukavice nasazují. Velmi časté je zapínání na suchý zip, případně najdete varianty, které se omotávají kolem zápěstí. Tato volba poskytne zápěstí vynikající podporu.
Podle čeho si vybrat typ rukavic?
Stejně jako si fotbalové kopačky vybíráte podle povrchu, i rukavice by se měly volit s ohledem na prostředí, kde se hraje. Záleží hlavně na počasí, do mokra jsou vhodné jiné rukavice než do sucha. Pozor si dejte na to, že rukavice určené primárně na zápasy nevydrží tolik jako ty tréninkové.
V neposlední řadě je nutné zvolit správnou velikost. Nejlepší je změřit si dlaň a porovnat rozměry s velikostní tabulkou v daném obchodě, kde nakupujete. Pokud nakupujete v kamenné prodejně, samozřejmě si rukavice vyzkoušíte a je to bez problému.