Každý gauč je vhodné jednou za rok či za rok a půl vyčistit a vydezinfikovat. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, jistě víte, že tu a tam malému miláčkovi něco ukápne, rozdrolí kukuřičné křupky či tyčinky a pohovka je znečištěná. To stejné platí i u domácích mazlíčků a jejich srsti či špinavých tlapek. Vyzkoušejte vyčistit pohovku sami, aniž byste ji poškodili.
Nejdříve úklid
Ze všeho nejdříve samozřejmě musíte uklidit. A to nejen kolem pohovky, ale i přímo na ní. Oddělejte vše, co na ni máte umístěné. Vysajte nebo nejlépe vyperte polštáře, vysajte každou skulinku v pohovce, opěradla, a pokud je pohovka rozkládací, rozložte ju a důkladně všude vysajte. Jednoduše se snažte, aby na pohovce nezůstal prach a jiný nepořádek.
Pokud patříte k lidem, kteří mají na pohovce snímatelný a pratelný potah, máte vyhráno. Ten stačí občas sundat a vyprat či odnést do čistírny. Jednoduché, efektivní a skoro bez práce. Často lidé, kteří nemají na pohovce potahy, používají deky či jiné přehozy, které taktéž pohovku ochrání před většinou nečistot a prachem.
Suroviny ze spíže pomohou
Jestliže nechcete, nemusíte ani kupovat drahé čističe na pohovku. Bohatě vám postačí, když zředíte ocet s vodou. Že se bojíte octového zápachu? Nemějte strach, ocet totiž za pár hodin vyprchá a pohovka zůstane hygienicky čistá. K tomuto kroku smíchejte vodu s octem v poměru jedna ku jedné, vezměte si jemný hadřík z mikrovlákna a jemnými tahy vyčistěte pohovku. Nezapomínejte na časté přepírání hadříku v octové vodě. Jakmile pohovku vyčistíte, napusťte si do kýblu teplou vodu, a ještě jednou pomocí čistého hadříku celou pohovku setřete.
Netroufnete si na domácí čištění? Zkuste to jinak
Aby byla vaše pohovka důkladně a hloubkově vyčištěná, nezbývá vám nic jiného, než si vypůjčit či koupit parní čistič. Existují firmy, které k vám mohou dojet pohovku vyčistit nebo ji k firmě odvezete sami a oni vám ji vyčistí. Některé z nich dokonce parní čističe půjčují i domů, k čemuž vám nabídnou speciální čistič s hubící na roztoče. Takový čistič bude vhodný i na čištění dětské matrace. Po hloubkovém čištění nezapomínejte, že byste měli nechat vyčištěný nábytek alespoň dva dny v teplé místnosti proschnout.
Závěrem bychom chtěli doporučit, abyste svou pohovku stále chránili. Pokud je vyrobená z kůže či koženky, doporučujeme ji pravidelně impregnovat. Pokud máte pohovku z textilie, popřemýšlejte o nějakém přehozu nebo ochranném povlaku, nebo také o speciální impregnaci na látkové potahy. Jedná se o řešení, které nejlépe předchází řešení potíží a bude se vám lépe udržovat.
Foto: Shutterstock, zdoj: Merrymaids