Pokud chodíte na houby pravidelně, jistě máte svá oblíbená místa, kde je sbírat. Tomu, abyste ochutnali svou oblíbenou bramboračku, ale musí nahrávat i adekvátní počasí. Za vleklého sucha toho moc nenajdete.
Houby se dají sbírat až do podzimu
Ještě není všem dnům konec. Dokud je teplo, a občas zaprší, je velká šance si ještě nějaké houby nasbírat. Je potřeba jen vědět, kde jaké druhy najdete. Nicméně si můžete natrhat i pár hub například v Praze – pokud nejste zapálení houbaři, ale chcete jen pár kousků, stačí vám k tomu pražský lesopark a za přiměřeného počasí s prázdnou nejspíš nepřijdete. Na konci sezóny můžete narazit na pravé hřiby, babky, lišky nebo bedly.
Kam na hříbky?
Na hřiby můžete narazit nejčastěji v jehličnatých lesích. Najdete tam například hřib smrkový, hřib borový nebo suchohřib. V listnatých lesích se vyskytuje hřib dubový nebo hřib koloděj. Lišku obecnou hledejte tam, kde je mech a borůvčí.
Jaké je ideální počasí na sběr hub?
Lidé jsou často přesvědčeni, že na houby se má vyrážet ihned po dešti. Tak jednoduché to ale není. Hřiby nejlépe najdete 8–12 dní po tom, co napršelo. Po jednom dešti, kterému předcházelo několik týdnů sucha, jich ale moc nenajdete. Počkejte si.
Fáze měsíce
Říká se, že vliv mají i fáze měsíce. Ačkoliv to není podloženo žádnou vědeckou studií, houby prý rostou nejvíce za úplňku. Houbaři to zdůvodňují tak, že ke svému růstu potřebují houby až na výjimky světlo. Začínají růst v období novu a při úplňku jsou již velké.
V okolí stromů najdete hub nejvíc
Mnoho druhů hub je mykorhizních. To znamená, že žijí v symbióze se stromy a jejich kořeny, a vzájemně si předávají živiny. Pořádně se dívejte v okolí stromů, jestli tam nějaký hříbek nečeká. Navíc tam, kde jste již jednu houbu našli, se často vyskytuje i další. Když jich na nějakém místě objevíte několik, zkuste si ho zapamatovat. Nejspíš zde po čase vyrostou i další.
Foto: Shutterstock