Pokud chcete udržet chléb déle čerstvý, máte jej brzy tvrdý nebo plesnivý chléb, asi jej skladujete nevhodným způsobem. Při správném skladování vám vydrží i týden.
Dříve si chléb lidé doma uchovávali mnohem lepší dobu. Nový chleba se pekl tak jednou za 2 až 3 týdny. Aby vám vydržel co nejdéle i dnes, naučte se jej skladovat správně. Podívejte se, jaké chyby možná děláte a přečtěte si naše rady.
Jak udržet chleba čerstvý
V čem tedy tkví tajemství skladování chleba? Pokud se ptáte, zda je lepší igelitový pytlík nebo papírový sáček, zkuste skladovat chleba úplně jinak. V papírovém sáčku si sice chléb uchová svou křupavou kůrku, ale velmi rychle vám ztvrdne. V plastovém pytlíku vám zase rychle chytí plíseň. Aby si chléb zachoval čerstvost, přirozenou vlhkost a neztvrdl příliš rychle, zkuste raději alobal.
Zkuste to jako naše babičky
Podle zkušenosti našich babiček je však mnohem vhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a dát jej do ošatky nebo do chlebníku. Pekaři zase radí jej i s plátěnou utěrkou vložit do igelitového sáčku nebo jej uzavřít do chlebníku. Látkovou utěrku pak ale nezapomeňte každé 3 dny měnit. Můžete si také pořídit plátěný pytlík na chleba, který nahoře jednoduše stáhnete šňůrkou.
Pozor na teplý chléb
Pokud si pečete doma svůj vlastní chléb nebo si ho z obchodu přinesete ještě teplý, nechte ho nejdříve řádně vychladnout na nějakém vzdušném místě. Teprve pak ho zabalte do utěrky. Skladujte ho při teplotě 20 až 25 °C a vydrží vám minimálně týden.
Mrazení chleba
Chléb můžete uchovat po delší dobu i díky mrazení. Můžete ho zmrazit v mrazáku při teplotě pod 18 °C. Díky tomu zastavíte takzvaný proces rekrystalizace chlebového škrobu. Nejlepší je zamrazit jednotlivé plátky nakrájeného chleba, abyste mohli rozmrazit jen tolik chleba, kolik zrovna budete třeba. Při rozmrazení z chleba odstraňte obal, nechte ho v pokojové teplotě, pak ho dejte na pár minut do trouby nebo na topinkovač, aby byl křupavý. Neuchovávejte chleba v lednici, neboť při teplotách 0 až 10 °C rychle ztrácí elastičnost a začne se drobit.
Foto: Freepik