Grilované kuře je lahůdkou, kterou si rádi vychutnáte. Chcete-li si ho připravit doma, musíte vyřešit problém, jak na to. Základem je správná příprava, ideální doba a stupeň pečení. Připravte si ho v troubě a vychutnejte v jakékoli roční době.
Zlatá kůrčička
Co tvoří z grilovaného kuřete tu největší lahůdku je především jeho křupavá a zlatá kůrčička a šťavnaté maso. Abyste uspěli, vsaďte na kvalitní maso. Upřednostnit můžete kuře v bio kvalitě nebo s delší dobou výkrmu. Při jeho přípravě se vyhněte časté radě a kuře neomývejte. Může to být nebezpečné kvůli rychlému množení bakterií. Opatrně ho osušte ubrouskem a jemně zapracujte rozříznutý citron, potřete jeho šťávou celou drůbež, aby pronikla do kůže. Tento trik zajistí křupavou kůrku. Pro ochucení použijte oblíbené bylinky nebo směs koření.
Šťavnaté maso
Poté, co se s chutí zakousnete do křupavého vršku, očekáváte šťavnaté maso. Toho docílíte častým přelévání šťávou, kterou v průběhu grilování kuře pustí. Více šťávy můžete získat přilitím menší skleničky kuřecího bujónu. Kuře přelévejte v průběhu celého pečení, ke konci už ho nechte pouze dopéct, aby kůže mohla více vyschnout a byla křupavá.
Správná teplota
Ugrilovat kuře v troubě může být oříšek. Vychytáte-li správnou teplotu, máte vyhráno. Stejně jako u ostatní drůbeže, je třeba, aby bylo maso dobře dodělané, zbavíte se tím případných zárodků nebezpečných bakterií, které mohou způsobovat zdravotní problémy. Aby se teplota dostala do kuřete rovnoměrně, vložte ho, poté, co ho potřete citronem a dostatečně okořeníte, do vychladlé trouby. Grilujte kuře na nižší teplotě, kterou nastavíte na 140 °C. Půl kilogramové kuře budete péct minimálně hodinu. V průběhu pečení ho sledujte, abyste se vyhnuli připálení.
Foto: Shutterstock, Femme actuelle, Elle.fr
To si děláte srandu, že? Kuře peču zásadně v uzavřeném pekáči a až těsně před koncem zvednu teplotu na 200°C a otevřu pekáč – aby se vytvořila kůrka. Podlévání není v tomto případě třeba.