Ačkoliv boršč není typicky českým jídlem, jeho skvělá chuť ohromuje i tuzemské strávníky, a tak si ho stále více lidí chce připravit doma. Vzhledem k tomu, že s ním nemají mnoho zkušeností, dopouštějí se často zbytečných chyb. Ty potom boršč připraví o jeho typickou chuť a vůni, které jsou nenahraditelné. Možná už jste tak někdy měli boršč, který vám nezachutnal a kvůli tomu jste si k tomuto jídlu nevytvořili vztah. To by ale byla škoda.
Základem je vývar a řepa
Základem pořádného boršče je poctivý vývar. Ten přitom neděláme pouze z kostí, ale také kusů masa. Pro výraznější chuť by nemělo chybět ani sádlo či jiný tuk. Pokud je do jídla nepřidáte, může být chuť příliš slabá a výsledek nepřesvědčivý.
Chuť zajišťuje také jedinečná kombinace koření. Tato polévka je na ochucení velmi závislá, a tak nezapomeňte přidat pepř, bobkový list a další koření podle chuti. Vše přitom musíte přidat dopředu a nikoliv vložit až do hotového vývaru, což je častá chyba.
Jedinečnou barvu boršči propůjčuje řepa, bez které se při přípravě tohoto jídla skutečně neobejdete. Tuto zeleninu nejprve poduste a přidejte trochu octa, abyste získali krásnou barvu.
Jak na cukr a ocet
Každý zkušený šéfkuchař, který toto jídlo připravuje, vám doporučí do něj přidat také cukr. Ten v jídle funguje jako zvýrazňovač chuti, zejména potom přidaného masa. Cukr se ale hodí také pro vyvážení kyselosti, když to třeba přeženete s octem.
Když už jsme u octa, je třeba zdůraznit, že ten nikdy nepřidáváme do samotného vývaru, ale používáme ho při smažení zeleniny, tedy řepy, cibule a mrkve. Dejte si pozor na to, abyste to s ním nepřehnali. Na boršč, který připravujete v pětilitrovém kastrolu stačí tři lžíce. Pokud ale přidáte rajčatovou pastu, snižte množství octa na dvě lžíce.
Dokonalý ruský boršč
Co budete potřebovat
- 500 g hovězího masa
- 8 kuliček černého pepře
- 4 kuličky nového pepře
- 2 bobkové listy
- 200 g bílého zelí
- 30 g másla
- 1 zakysanou smetanu
- 2 až 3 středně velké červené řepy
- 2 mrkve
- 2 petrželky
- 2 cibule
- 2 rajčata
- čtvrtku celeru
- červený vinný ocet
- petrželku
Postup přípravy
Začněte s vývarem. Do hrnce se studenou vodou vložte umyté maso, překrojenou cibuli, mrkev a petržel, přidejte černý a nový pepř a bobkové listy. Vývar pomalu duste. Než se uvaří maso, připravte si zeleninu. Cibuli nakrájejte najemno a orestujte ve větším hrnci na másle. Když se začne zabarvovat, přidejte k ní očištěnou a na kostičky nakrájenou petrželku, celer a mrkev. Pěkně orestovanou zeleninu podlijte vývarem z masa.
Do polévky přidejte nastrouhané zelí, rajčata a řepu nakrájenou na malé kostičky. Vše spolu poduste. Když bude maso měkké, vyjměte ho z hrnce. Vývar sceďte a přilijte do polévky. Maso nakrájejte na tenké pásky a přidejte ho do polévky. Podle chuti směs osolte a dochuťte vinným octem. Polévku pořádně promíchejte a ještě chvíli povařte.
Boršč podáváme se zakysanou smetanou, jejíž chuť vylepšíte nakrájenou natí či čerstvými bylinkami ze zahrady.
Foto: Shutterstock, zdroj: Girlandthekitchen
Až umijete kastrol po UKRAJINSKEM BORSČU budete mít s tej vody “ruský “😁🤣😂
Boršč nikdy nebyl ruským jídlem. Přestaňte ho pripisovat státu který z ním nemá nic společného. Boršč je a byl vždy byl ukrajinský.
Přesně tak 👏
Tohle je až překvapivě dobrý recept, který se velmi blíží tomu, podle něhož vařím boršč já. Originální ruský recept jsem si pracně (a s pomocí překladače) přeložil do češtiny. Autor v něm zdůrazňuje, že do boršče nepatří bazalka a “kinza”. Toto slovo jsem nenašel ani ve slovníku a pomohla mi s ním až kamarádka ruštinářka – prý jde o koriandr. Tohle tedy k oněm bylinkám.