Pokud respirátor netěsní nebo nepřekrývá ústa i nos, nemůže poskytovat takovou úroveň ochrany, pro jakou byl koncipován a proč je nyní povinné ho nosit.
Důležité je proto správně si vybrat velikost respirátoru, která správně sedne na vaši tvář. V případě potřeby může pomoci také zkrácení gumiček, a to tak, že si na nich zavážete malé uzlíky.
Jak nasadit respirátor
Při nasazování respirátoru je nutné mít dobře umyté ruce a nedotýkat se jeho vnitřní části. Ideální je manipulovat s respirátorem pouze prostřednictvím jeho gumiček. Důležitá je také úprava spony na vrchu respirátoru tak, aby co možná nejvíce kopírovala kontury kořene vašeho nosu.
Hlubokým nádechem a výdechem se ujistěte, že vám respirátor na tváři dobře těsní. Měli byste vidět, jak se povrch respirátoru v důsledku odporu vzduchu částečně deformuje. Vzduch nesmí unikat po stranách. Pokud máte nasazené brýle, je otestování jednodušší. V případě dobře těsnícího respirátoru by se neměly mlžit.
Vzduch u správně nasazeného respirátoru bude vlhčí a učiní tak dýchání namáhavějším než v případě nasazené roušky. V žádném případě si ho nepovolujte, máte ho nasazený tak, jak to bylo zamýšleno pro maximální možnou ochranu.
Použitý respirátor je infekčním materiálem
S použitým respirátorem by se mělo zacházet jako s infekčním materiálem. Není proto vhodné dotýkat se jeho vnějšího povrchu a odkládat ho na okolné plochy, zejména potom v domácnosti nebo na pracovišti.
Také s použitým respirátorem manipulujte jen pomocí gumiček. Vyhoďte ho a následně si umyjte ruce.
Foto: Shutterstock