Jak zabránit mozkové mrtvici i přes genetické predispozice. Stačí dodržovat několik základních pravidel

Máte pocit, že vám důsledek vašich genetických predispozic a souhra nešťastných okolností nedává vůbec žádnou šanci chytit své zdraví pevně do svých rukou, přestaňte si zoufat a věšet hlavu. Řešení se vždy dá najít.

Zaveďte vhodné změny v běžných návycích a denním režimu. Ty mohou často pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud patříte mezi ty pacienty, co jsou dost náchylní k výskytu mozkové mrtvice v rámci genetické výbavy, dědičnosti či věku, máme pro vás hned  několik jednoduchých opatření, které pro sebe zvládnete udělat i vy, abyste díky jejich účinkům zabránili riziku vzniku nebezpečné cévní mozkové příhody.

Snižte svůj krevní tlak

Jednou z nejlepších prevencí, jak se můžete vyhnout nebezpečí vzniku mozkové mrtvice, je snížení vašeho krevního tlaku. Pravidelně se proto měřte a sledujte, jak máte vysoký tlak. Abyste si svůj krevní tlak úspěšně snížili, nejdříve omezte množství soli ve své stravě, vyhněte se nevhodným potravinám zvyšující hladinu škodlivého cholesterolu a konzumujte více ovoce a zeleniny.

Sledujte svou hladinu cukru v krvi

Pokud trpíte vysokou hladinou cukru v krvi, jste vystaveni mnohem vyššímu riziku vzniku mozkové mrtvice. V průběhu času se vám totiž poškozují cévy a zvyšuje se pravděpodobnost tvorby krevních sraženin uvnitř cév.

Snižte příjem alkoholu

Alkohol pijte s mírou. Jeden drink denně vám pomůže snížit riziko mrtvice, ale dvě sklenky denně už naopak dost napomáhají riziku jejího příchodu.

Snižte svou hmotnost

Nadváha a obezita je stejně nebezpečnou komplikací, jako nemoci s ní spojené, tedy jako cukrovka a vysoký krevní tlak, a zvyšuje se i riziko mozkové mrtvice.  

Pravidelně se hýbejte a cvičte

Pro hubnutí je nutný pravidelný pohyb a cvičení. Zlepší se vám kondice, zdraví, sníží hmotnost a sníží krevní tlak. Za cvičení se pokládá jakýkoliv pohyb, počínaje prací na zahradě, procházkou po okolí, lekcí jógy a konče intenzivním tréninkem. Hlídejte si stav, kdy těžce dýcháte, ale jste stále schopni mluvit.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments