Už jste slyšeli o tom, že lze vypočítat biologický věk? Vaše tělo a vaše buňky mohou být mnohem mladší nebo naopak starší, než je váš věk počítaný na oslavené narozeniny. Dobrou zprávou je, že biologický věk můžete snížit tím, že budete jíst správné potraviny.
Lidé ve středním věku mohou snížit biologický věk
Biologický věk se určuje podle stavu telomerů. Jedná se o zakončení chromozomů a jejich úkolem je stabilizovat DNA během procesu dělení buněk. Při dělení buněk dochází ke zkrácení telemer, což vyjadřuje stáří organizmu. Výsledkem měření můžete získat mnohem vyšší, ale i nižší biologický věk, než je odpočet od data na rodném listě.
Strava, po které budete biologicky mladší
Už za osm týdnů vaše tělo biologicky omládne, pokud zařadíte do stravy tyto potraviny.
Listová zelenina
Tmavé listové zeleniny bychom měli konzumovat okolo 150 g denně. (Přidat je potom třeba jiný druh zeleniny do doporučené denní dávky 400 g). Vybírejte špenát, mangold, růžičkovou kapustu, rukolu či polníček.
Zelený čaj
Zelený čaj má prokázané účinky na metabolismus, pomáhá i proti stárnutí buněk. Kromě zeleného čaje si dopřávejte i čaj oolong.
Houby
Houby mají minimum kalorií, proto je můžete bez obav přidat je do kteréhokoliv pokrmu. Výborná je hlíva ústřičná nebo houba shiitaka. Mimo jiné jsou houby bohaté na antioxidanty, které pomáhají odvádět škodliviny z těla.
Rajčata, paprika, hroznové víno
Rajčata jsou bohatá na antioxidant lykopén. Účinnými antioxidanty jsou i papriky a hroznové víno. Jejich konzumací omládne nejen váš organizmus, ale i vaše pokožka.
Kurkuma
Kurkuma obsahuje aktivní složku kurkumin, ta bojuje proti stárnutí buněk. Kurkuma je výborná do pokrmů teplé kuchyně nebo do salátových dresinků. Pro lepší absorpci je vhodné smíchání kurkumy s olivovým olejem a pepřem.
Rozmarýn
Voňavý rozmarýn prospívá tělu v čerstvé i sušené podobě. Polovina čajové lžičky denně obsahuje velké množství kyseliny rozmarýnové, která omladí vaše buňky.
Česnek
Silný česnek bojuje proti řadě nemocí, není překvapením, že je účinný i proti stárnutí buněk. Dva stroužky česneku denně udrží vaše střeva zdravá a tím podpoří správné fungování imunitního systému.
Jablka a bobulovité ovoce
Drobné ovoce, jakými jsou jahody, maliny, ostružiny a borůvky, ale také jablka pomáhají předcházet rozvoji metabolického syndromu a jsou silným antioxidantem.
Vejce a semínka
Vejce jsme v jednu chvíli zcela neprávem vyřadili z jídelníčku, nyní se vědci předhánějí ve vyzdvihování jejich prospěšných látek. Cholin z vajíček udržuje buňky zdravé a tělo získává i velké množství proteinu. Spolu s vejci zařaďte do stravy i dýňová, sezamová nebo slunečnicová semínka, bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty.
Brokolice a květák
Brokolice, růžičková kapusta a květák snižují riziko zánětů v těle. Tím bojují proti předčasnému stárnutí a jsou zároveň prevencí rakoviny. Vyzkoušejte i červenou řepu.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, TheSun.co.uk