Když vás sužuje rýma, myslíte si, že už nic horšího přijít nemůže. Jenže může. Mnohem horší jsou onemocnění žaludku, k nimž dochází například z důvodu špatné, nezdravé stravy. Samozřejmě příčin onemocnění žaludku je mnoho, každé onemocnění má jiné příčiny. Seznamme se proto s těmi nejčastějšími onemocněními žaludku a také si prozraďme, jak se konkrétní nemoci projevují.
Jak jsme zmínili, rýma ani jiné podobné nachlazení opravdu není to nejhorší, co vás může postihnout. Daleko horší je onemocnění žaludku. Žaludek přece jen hraje v našem těle nepostradatelnou roli, má nezaměnitelnou funkci a je jen těžko nahraditelný. Je nutné ho proto poslouchat. Pokud není v klidu a bolí, je třeba co nejdříve zamířit k lékaři. Jen tak může dojít k včasnému odhalení nebezpečných nemocí.
A jak jsme také zmínili, přinášíme vám seznam nejčastějších onemocnění žaludku, s nimiž se potýkáme.
Chronický zánět žaludku
U chronického zánětu žaludku je hrozné to, že prvotní příznaky nemusíme ani zaregistrovat, nejsou totiž bolestivé. Zánět se rozvíjí postupně, z počátku nastupuje jen pocit sytosti, později přichází pocit nechutenství a bolesti v nadbříšku. Nejčastěji za to můžou bakterie, které postupně pronikají i do žaludeční sliznice. Když se dostane bakterie až do sliznice, tělo přestává vstřebávat vitamin B12, což vede k chudokrevnosti.
Nemoc se léčí zejména antibiotiky, ale je naordinovaný také klidový režim a poměrně přísná dieta.
Akutní zánět žaludku
K dalším onemocnění patří také akutní zánět žaludku, který se projevuje konkrétně náhlým pálením v podbříšku (především po konzumaci nadměrně kořeněného jídla). Pálení může být doprovázeno i zvracením, mimo jiné i průjmem a také nechutenstvím.
I v tomto případě doporučujeme ihned zamířit k lékaři. Bude následovat předepsaná dieta, která se bude skládat jen z čaje a sucharů. Zánět není však nic dlouhodobého, obvykle odezní během dvou až tří dní. Poté se nastupuje s běžnými pokrmy, ale velmi pomalu.