Jakmile opouštíte ordinaci vašeho lékaře s antibiotiky nebo jinými silnějšími léky, klade vám na srdce, abyste je nekombinovali s alkoholem. Stejná informace je uvedena na každém příbalovém letáku běžných léčiv. Proč vás může tato kombinace ohrozit a kdy jde spíše jen o doporučené varování?
Proč je to problém
Alkohol je pro játra velkou zátěží a stejně tak i léky. Pokud vám na stavu tohoto v životě nepostradatelném orgánu záleží, raději léčiva nekombinujte s léky, které na tuto skutečnost upozorňují v příbalovém letáku. Mohli byste si zavařit na celý život.
S čím zásadně nekombinovat
Existuje velká škála léčiv, které se s alkoholem nesnesou. Jedním z příkladů jsou léčiva, která se starají o psychický stav, jako například antidepresiva. Dále antibiotika, veškeré přípravky na bolest či na uvolnění svalů. I když vám někdo nabízí pilulku, která má fungovat jako ranní vyprošťován z opilosti, raději odmítněte.
Kombinace zmíněných látek vám může přivodit nevinné mdloby, mžitky před očima, ale také úplnou ztrátu vědomí, a to především v horku, nebo pokud jste citlivější jedinec.
Bezpečné užívání
Najdou se ale také výjimky. Pokud jste ženou a každý den zapíjíte antikoncepční pilulku, můžete si čas od času klidně vyrazit s kamarádkami na skleničku vína, jelikož je tato pilulka v kombinaci s alkoholem bezpečná.
Doplňky stravy
Stejná pravidla platí také pro doplňky stravy, které vám ani při delším popíjení alkoholických nápojů nemohou uškodit. Pokud berete jen doporučené množství doplňků stravy, nejedná se o léčivou látku a není třeba si tak dělat starosti.
Pozor si dejte ale například v ranních hodinách. Zinek s prázdným žaludkem umí pořádně zatočit a v kombinaci s alkoholem by vám mohl ráno způsobit velké nepříjemnosti.
I když jsou často v příbalovém letáku uvedena opatření čistě preventivně, raději se jich vždy držte.
Foto: Freepik