Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen o tom, že aktuálně probíhající vlně epidemie koronaviru se dalo zabránit, respektive se dalo zajistit, že nebude zdaleka tak hrozivá, jaká nakonec je.
Babiš zařídil druhou vlnu, která nemusela přijít
“Z první vlny epidemie jsme se nepoučili, protože jsme ji pomocí zavedeních opatření rychle zastavili. Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit,” napsal Jaroslav Flegr ve svém článku pro deník Mix24.cz s tím, že z první vlny jsme se bohužel nepoučili dostatečným způsobem.
Je přitom s podivem, do jakého stavu jsme se dostali v době, kdy koronavirus ještě není v úplně ideální kondici, nebo spíše nemá takové podmínky pro ideální šíření. Česko naopak v tomto mělo šanci, protože babí léto trvalo velmi dlouho. Už ale skončilo, a tak přicházejí těžší časy. Ty se naplno rozjedou až v zimě.
Poroste nakažlivost i smrtnost
Podle Jaroslava Flegra se totiž nakažlivost koronaviru odvíjí od venkovních teplot. “Je však dosti pravděpodobné, že s poklesem průměrných teplot během opravdového podzimu, zimy a předjaří, se nakažlivost choroby výrazně zvedne. V současnosti je index nakažlivosti asi 2,6 a pomocí epidemických opatření jsme reprodukční číslo viru srazili na 1,4. V březnu však byl index nakažlivosti zhruba dvojnásobný (5,7), takže při stejných opatřeních by nejspíš bylo zhruba dvojnásobné i reprodukční číslo viru.“
Svou roli bude podle Flegra hrát také to, že v zimě už lidé vyčerpají své zásoby vitamínu D z léta. Právě tento vitamín důležitým způsobem podporuje imunitní systém a ukazuje se být efektivní zbraní proti Covidu. Jeho hromadění v těle je ale dlouhodobé a nelze ho jen tak doplnit. To by došlo spíše k předávkování. Nedostatek vitamínu D povede podle Flegra k vyšší smrtnosti viru, podobně jako jsme to viděli na jaře. Spíše to ale bude ještě horší. “Smrtnost byla v první vlně možná až 3x vyšší, než je nyní. Není jasné, zda to bylo jen tím, že jsme se naučili více chránit starší a nemocné a že se lékaři naučili s nemocí lépe bojovat, nebo i naší nižší obranyschopností v chladných měsících.“
Profesor Jaroslav Flegr se však domnívá, že bychom alespoň mohli využít zkušenosti z druhé vlny, kterou jsme si sami vytvořili. Díky tomu budeme moct včas přijmout taková opatření, abychom třetí vlnu pro změnu zvládli opět lépe.
Foto: archiv J. Flegra