Je mi 30 a do důchodu půjdu v 70 letech. Stát chce po Češích pořádný výkon, aby si současní důchodci mohli namastit kapsy

Důchody zase jednou vzbuzují pořádné vášně. A je už více než jasné, že situace je tak špatná, že skutečně bude nutné provést reformu, která však Čechy zasáhne opravdu citelně. Je zjevné, že státu se důchody doslova vymkly z rukou a hrozí, že poměrně brzy nebude mít na výplaty.

Už jim to došlo, nejsou peníze

Naplno se to ukázalo s aktuálním problémem jménem mimořádná valorizace. Kvůli tomu, že se nám tu usadila vysoká inflace, se totiž musí důchody adekvátně navyšovat, což je samo o sobě sporné. Žádné jiné skupině se reálný propad příjmů nevyrovnává, pouze seniorům.

Loni se tak navyšovaly důchody třikrát a letos je jasné, že to bude minimálně dvakrát. Velké vášně potom vzbudila částka, o kterou by penze měly v červnu vyskočit. Jde v průměru o téměř 1800 korun. Pro státní rozpočet by to znamenalo nečekaný výdaj ve výši 35 miliard korun, a to nad rámec řádné valorizace, která proběhla v lednu.

Ministerstvo sociálních věcí se teď snaží zasáhnout a tuto částku nějakým způsobem snížit. Podle odborníků je to ale více než sporné, protože ji garantuje zákon. Je tu navíc riziko retroaktivity, jelikož částka už byla vypočtena a teď by mělo dojít jen k jejímu zprocesování.

Foto: Shutterstock

Takhle to dál nejde

Nejde tu přitom to tuto jednu valorizaci, ale hlubší problém. Navyšování důchodů se v Česku doslova utrhlo ze řetězu. Nikdo si přitom nedovolí na penze sáhnout, aby se v této složité době například zmrazily nebo snad dokonce snížily.

To vše ale vede k jedinému. Dnešní dvacátníci a třicátníci se svého důchodu dost možná ani nedočkají. V rámci reformy se řeší to, že by ho měli začít pobírat až v 68 letech a kdo ví, třeba to bude nutné prodloužit až do 70 let.

Jak upozorňují experti, nejde o nic jiného než přelévání peněz z jedné kapsy do druhé. Současní důchodci si zcela jednoznačně žijí nad poměry. Ne snad, že by se měli skvěle, ale berou více, než si tato země může dovolit. Jde ovšem o peníze, které tady nebudou pro další generace důchodců.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Dnešní důchodci stavěli v akcích Z různé obchody a další stavby zadarmo bez nároku na mzdu. Chtěl bych vidět kdo z mladších by dnes na takovou akci šel. Z odvodů předchozích generací šlo dost peněz do národního důchodu a z toho se čerpadlo na důchody, mateřské, novomanželské půjčky a td. Kdyby ho zákonodárci po revoluci ne privatizovali (ne rozkradli) třeba by tam ještě nějaké byly. Ať si sáhnou na své platy nebo ať dělají svou funkci jako čestnou bez nároku na mzdu (zadarmo) stejně hrabou pro sebe a na obyčejné lidi s.. ou. Je to pakáž největšího kalibru.

Jan
Jan
1 rok

Dnešní důchodci stavěli v akcích Z různé obchody a další stavby zadarmo bez nároku na mzdu. Chtěl bych vidět kdo z mladších by dnes na takovou akci šel. Z odvodů jejich platů šlo dost peněz do národního důchodu a z toho se čerpadlo na důchody, mateřské, novomanželské půjčky a td. Kdyby ho zákonodárci po revoluci ne privatizovali (ne rozkradli) třeba by tam ještě nějaké byly. Ať si sáhnou na své platy nebo ať dělají svou funkci jako čestnou bez nároku na mzdu (zadarmo) stejně hrabou pro sebe a na obyčejné lidi z vysoka s.. ou. Je to prostě pakáž.

Albert
Albert
1 rok

Naprosto souhlasím s Pavlíčkem a ještě bych přidal takzvané Romy ti berou deseti tisíce za nic!

Jan
Jan
1 rok

Dnešní důchodci stavěli v akcích Z různé stavby a zadarmo. Z odvodů jejich platů šlo dost peněz do národního důchodu a z toho se čerpadlo na důchody. Kdyby ho zákonodárci po revoluci ne privatizovali (ne rozkradli) třeba by tam ještě byly. Ať si sáhnou na své platy nebo ať dělají svou funkci jako čestnou (zadarmo) stejně hrabou pro sebe a na obyčejné lidi s…ou. Je to pakáž.

Filip
Filip
1 rok

Proč pisatel nepíše o lidech, kteří celý život nepracovali a přesto dostávají peníze na které mají nárok? Je snad lepší napadat důchodce za to, že dostávají to na co mají nárok a pracovali celý život.

Soňa
Soňa
1 rok

Zase jeden co je chytrej. Od začátku čekám zázrak jménem Bartoš a digitalizace. Po dvou letech ve svém křesle by už měl vidět kde je zakopaný pes. Ať mi odpustí pracovníci ÚP. Přesně v jejich rezortu to vláda vykrádá. Představte si- vyplníte na úřadě jeden tiskopis( ÚP Vám pošle dva doporučený dopisy-proč tedy vypisujeme email) Digitální systém by měl automaticky vyhodnotit jaká pomoc a v jaké výši Vám náleží. Jenže ČR potřebuje na vše papír +kancelář +zaměstnance +komisi +člověka na psaní dopisů +člověka na psaní obalek+někoho kdo půjde na poštu a nedej bože se odvolávat +sekretariát +vedoucí (většinou neví co… Číst vice »

Petr
Petr
1 rok

Je mi 29 let pracuji pouze ” 11” let ale obsalutně nesouhlasím s tím aby se sahalo na peníze důchodcům kteří na ten důchod celý život pracovali měli by sáhnout tam co dávají desetitisíce a nikdy nepracovali, ano správně na sociální dávky těm kteří nikdy nepracovali jak je možné že nějaká rodina dostane 50-60 tisíc měsíčně od státu a ještě jim zaplatí nájem aby měli kde bydlet když ani jeden z rodiny nikdy nepracoval? Ale důchodce co pracoval 40 let dostane 15-20 tisíc a žije si nad poměry? Ten kdo psal tenhle článek je….

Důchodce
Důchodce
1 rok

Tak dnešní třicátníci umlaťte svoje rodiče důchodce.

Albert
Albert
1 rok

A co vláda která si stále přidává 10.tisice a co cigáni co nic nedělají a berou deseti tisíce to nikomu nevadí ale důchodci jsou pořád trhem v oku!

Milan
Milan
1 rok

Toto štvaní mezigenerační je odsoudihodne. Dnešní důchodci odváděli do průběžného systému ne malé částky neřešily zda se tehdejší důchodci mají lépe nebo hůře. Mimochodem ČR dává cca 9%HDP na důchody a je třetí čtvrtá nejhorší země v EU. Němci, Rakušané dávají přes 12% a neřeší situaci snížení životní úrovně jejich důchodců. Jen Češi zamyslete se. Ano jižní státy dávají 14%a více tam je problém.