Mnozí si myslí, že to opravdu nehezké v rámci důchodů teprve přijde. Ale už teď se systém potýká s celou řadou velkých problémů, do kterých jednotliví lidé narážejí a nejsou schopni je adekvátně řešit. Dlouhodobě se řeší například to, že je někomu vyměřen příliš nízký důchod. A to takový, že se z něj v dnešní době nedá už žít.
Lidé o tom pořád nevědí
To je potíž těch, kteří si na sociálním pojištění přispívali příliš málo, typicky osob samostatně výdělečně činných. Těm se pak snadno může stát, že jim bude vyměřena penze nižší než deset tisíc korun. A pak je málo platné, že průměrný důchod činí dvacet tisíc korun. Tihle lidé ho ani po všemožných valorizacích nedosáhnou, protože se navyšuje vždy procentuálně, tedy méně rostou nižší důchody a více ty vyšší.
Nejde ale o jedinou potíž. Až překvapivě málo se řeší skutečnost, že každoročně tisíce lidí v důchodovém věku zjistí, že vlastně na důchod nárok nemají. Splní sice podmínku minimálního věku pro jejich případ, dnes typicky 65 let, jenže už nesplní minimální dobu sociálního pojištění.
“Poslední roky jsem se do důchodu doslova těšila. Práce už mě nebavila, nemám už dost sil. Při první příležitosti jsem si tedy zažádala, jenže úřednice mě zpražila. Prý nemám nárok, protože nemám dostatečně odpracováno,” říká paní Kamila. “Budu muset pracovat ještě další roky, případně se spokojit s nějakým minimem, ze kterého se nedá žít.“
Bude ještě hůře
Pravdou totiž je, že každý Čech musí být aktuálně účasten sociálního pojištění alespoň 35 let. Do toho se nepočítá jen samotná práce, ale i takzvaná vyloučená doba, tedy například pracovní neschopnost nebo péče o dítě do čtyř let věku.
Přesto je to doba nebývale dlouhá a v podstatě to znamená, že tolik musíte odpracovat, abyste měli na důchod nárok. Mnozí jsou však delší dobu nezaměstnaní, případně se různě potloukají a nakonec zjistí, že tolik neodpracovali.
Zatímco ještě před pár lety se uvažovalo, že by se doba minimálního pojištění zkrátila na úroveň jiných zemí, kde je podstatně kratší, nakonec to v důsledku rozhašeného důchodového systému vypadá, že se naopak ještě zvýší. Jeden z návrhů počítá s tím, že bude činit dokonce 40 let. Pokud by tak někdo začal pracovat ve třiceti letech, musel by od té doby nepřetržitě vydělávat do sedmdesáti a teprve pak by mohl jít do penze.
Foto: Shutterstock, zdroje: Důchody-důchodci, České důchody, ČSSZ
Buď nemáme dost odpracovaných let aneb.do starobního v 68 letech ale určitě ty léta máte odpracované akorát si neuvědomujete že dnešní doba možnost jak nás starší lidi obcházet
Nikdo vas neobchazi, jen si neumite ani spocitat vyplatu. To je cely problem. Cely zivot jste meli jine starosti, nez se zajimat o vlastni budoucnost a komousska ideologie vas v tom (vetsinu) podporovala.
Nízký důchod je vyměřen tomu, kdo odváděl málo daní státu ze svého hrubého platu, nebo neodváděl vůbec jako OSVČ. Tak se nedivte!