Příprava na jedno z nejtěžších podzimních a zimních období právě začíná. Ministerstvo průmyslu představilo sadu pravidel, kterými by se Češi měli začít co možná nejdříve řídit. Zatím jde o pouhá doporučení, ale lze předpokládat, že bude následovat tvrdší kalibr v podobě nařízení. Očekává se totiž, že zejména plynu nebude v zimě dostatečné množství.
V Česku máme problém s topením
Zatím se vše odehrává v režimu dobrovolných úspor, které by měly být co možná největší. Odhaduje se, že jen tím by se mohla spotřeba energií snížit minimálně o 20 procent. O tolik se totiž v českých domácnostech spotřebovává více energie, než jaký je průměr Evropské unie. Někde tedy musí být zakopaný pes.
Podle odborníků je to především ve zvyku nechávat veškeré spotřebiče v síti na stand-by mód, ale i ve značném přetápění obydlí. Tady se skutečně nemáme čím chlubit. Ve spotřebě na vytápění jsme mezi zeměmi EU na třetím místě. To je nutné změnit.
Logicky se tedy nabízí nejúčinnější možný recept na úsporu energií, kterým je snížení teploty vytápění. Pokud někdo topí třeba na 24 stupňů, dokáže každým snížením o jeden stupeň uspořit přibližně šest procent výdajů. Mluví se přitom o tom, že by se maximální povolená teplota na vytápění mohla v zimě dostat až někam k 18 až 19 stupňům Celsia. To by z roční spotřeby České republiky znamenalo značnou úsporu.
Rady, jak ušetřit na elektřině a plynu
Ministerstvo průmyslu však představilo i další opatření, kterými byste se měli řídit. Je potřeba se podívat například na to, jak vám těsní okna a dveře. Neprotahuje jimi náhodou? Pokud ano, je třeba zvolit třeba silikonové těsnění, které tepelné ztráty omezí. To také sníží spotřebu energií.
Dejte si také pozor, aby vaše radiátory nebyly přikryty záclonami, případně blokovány nábytkem. To totiž snižuje jejich efekt a je třeba topit více, a tedy i spotřebovávat větší množství energie. Naopak, účinnost radiátorů se zvýší tím, že za ně na zeď nalepíte reflexní fólie.
Je nakonec ve vlastním zájmu domácností, aby energiemi šetřily. I když jich bude nakonec dostatek, jejich cena stále stoupá a řada lidí může mít problém utáhnout svou dosavadní spotřebu. Nejlepší tedy je, pokud ji sníží.
Foto: Shutterstock
No mohlo by se začít tím že: přestane se vyvážet elektřina za cenu x a následně nám jí prodávat za xx.
Tady je vidět jak vládě záleží na lidech, na lidech kteří jim dali svůj hlas ve volbách.
Vláda staví zájmy jednotlivce nad zájmy většiny.
Tak začneme na pražským hradě a tema blbcema vládou.
Opatření naprosto průhledná zkrátka buď dobrovolně snížíme spotřebu, nebo se nedoplatime 🤣 vezme li v úvahu, že domácnosti topí jen 6 měsíců v roce je to vskutku hanebné od této vlády 🇨🇿, proč tedy neudělá vláda jeden zcela logický krok a to vyúčtování skutečně spotřebované energie za každý jednotlivý měsíc tak jak to funguje jinde, proč platit nesmyslné zálohy ,aby ČEZ a ostatní manipulovali rok s penězi , navíc nesmyslné poplatky za administrativu, obnovu zdroje , které čítají několik desítek tisíc navíc.
Ta slavná vláda se ma o sve občany postarat ,daně platíme ne? S nějakou regulací můžou jit ……my nemůžeme za to že se Rusové mezi sebou střílejí. Ten slavný Ukrajinský prezident byl z počátku pokorny a děkoval za každou pušku a ted si diktuje ty nejmodernější technologie a zbraně? Tam ať už jeden vyhraje a bude klid ,jsou to všechno Rusi a ti mají svoji hrdost a všude kde se objeví si mysli že jim cely svět leží u nohou. Denně potkavam drahé SUV s Ukrajinskou SPZ s mladymi muži tak co tady dělají když maji branou povinnost hm?
Myslim že by se nad sebou měli soudruzi zamyslet a začít se chovat tak že na jejich neschopnost maká moc lidí
… ano pane Tomáši, máte pravdu, ale nikdo ani ti zlí komunisti nedělali tak okatě vazaly, jako tihle. A jestli mi napíšete, že komunisti sloužili ještě víc sovětům, tak Vám opačím argumentem – no dobře, ale díky laciné ropě a plynu jsme nepoznali žádnou ropnou krizi jako jí poznal západ v sedmdesátých a osmdesátých letech. Co máme z těhlech? Pár stíhaček, který budou zplácet ještě naše děti.
Jako kteroukoliv jinou politickou bandu.