Tvorba krevních sraženin patří k nejzrádnějším procesům v těle. Jakkoliv je samotná srážlivost krve potřebným faktorem, který přispívá k zacelování ran a zamezuje například vnitřnímu krvácení, když se z něj vytvoří sraženina, může to skončit velmi špatně.
Když vznikne sraženina
Taková sraženina totiž může putovat krevním řečištěm a uvíznout v bodě, kde zamezí průtoku krve tepnami. Takto může dojít k zástavě srdce nebo třeba plicní embolii. Ukazuje se přitom, že některé potraviny mohou k tvorbě krevních sraženin přispět.
Jednou z nich je alkohol, zejména potom, když se konzumuje ve větší míře. Jak uvádějí experti, riziko tvorby krevních sraženin dramaticky stoupá u lidí, kteří pijí více než 90 mililitrů alkoholu týdně.
Zároveň platí, že lidé, kteří už tak mají větší pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, by alkohol měli omezit co možná nejvíce. Pokud možno si ho odepřít zcela. Alkoholické nápoje totiž vedou mimo jiné k dehydrataci organismu, jež riziko krevních sraženin zvyšuje.
Velmi vysoké riziko u některých lidí
“Přestože platí, že přiměřená konzumace alkoholu je mnohem méně nebezpečná než silné pití, je třeba zohlednit různé případy. Pokud se obáváte o zdraví svého kardiovaskulárního systému či máte sklony k tvorbě krevních sraženin, měli byste alkohol omezit zcela,” uvádí server Alcohol.org.
K tomu se přidává také organizace American Heart Association, která doporučuje vyhnout se alkoholu v případě, že máte z jiných důvodů zvýšené riziko srdečního selhání nebo krevních sraženin.
Když krevní sraženina ucpe tepnu, dochází k takzvané trombóze. Ta se může projevit například svěděním kolem dotyčného místa, zejména pak na noze, kde nejčastěji vzniká. Bolest se obvykle objevuje v lýtku a může přejít až do nepříjemné křeče. Je možné vidět také změnu barvy kůže. Ta se stává bezbarvou, případně se mění do červena. Častý je také pocit tepla na postiženém místě.
Nejen alkohol zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. Omezit byste měli také kouření a pozor je třeba dát také na užívání hormonální antikoncepce.
Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Alcohol.org, Pubmed