Pro některé z nás je tabletka proti bolesti jistá záchrana. Nový výzkum však dospěl k překvapivému závěru o účinnosti přípravků proti bolesti. Hlavní je zjistit příčinu.
Podle vědců nejsou léky s účinnou látkou paracetamol při běžných onemocněních nebo úrazech účinnější než placebo. Nejméně efektivní jsou při akutních bolestech zad. Tohle zjištění nepotěší ani odborníky, ani uživatele paracetamolu.
Paracetamol
Paracetamol je sice široce používán, jeho účinnost při zmírňování bolestí ale byla stanovena pouze při několika zdravotních stavech. Jeho přínos je podle vědců často malý. Důkazy vysoké nebo střední kvality, že paracetamol je na zmírnění bolesti lepší než placebo, se prokázaly jen u 4 ze 44 vyšetřených bolestivých stavů.
Paracetamol je jedním z nejběžnějších používaných léků proti bolesti, ale nejsou důkazy, že by dokázal zmírnit migrénu, pooperační problémy, bolest zubů, zad, břicha či hlavy při nachlazení.
Studie paracetamolu
Vědci z University of Sydney pro Medical Journal of Australia po své studii o analgetických účincích paracetamolu při srovnání s placebem, což byl solný roztok nebo sterilní voda, při léčbě téměř 50 běžných bolestivých stavů zjistili, že účinnost léku se prokázala jen při artróze kolene a kyčle, kraniotómii neboli chirurgickém otevření lebky, tenzní bolesti hlavy a perineální bolesti po porodu. To je ale velmi málo vzhledem k tomu, jak často se lék užívá.
Kdy paracetamol pomůže
Hlavní autorka Christina Abdel Shaheedová uvedla, že v případě tenzních bolestí hlavy funguje lépe než placebo, ale u většiny ostatních stavů chybí důkazy, které by umožňovaly jasné prohlášení o účinnosti paracetamolu. Nyní se bude provádět podrobněji zkoumání účinků tohoto léčiva. Určitě nepomáhá při bolestech zad. Následovat proto bude série rozsáhlých a vysoce kvalitních testů na snížení nejistoty ohledně účinnosti paracetamolu na zmírnění běžných bolestivých stavů.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medical Journal of Australia