Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný, má spoustu možností využití. Pomáhá při pálení žáhy, tiší bolesti v krku, zmírňuje otok i svědění po bodnutí hmyzem, vybělí zuby, změkčí paty, revitalizuje poškozené a oslabené vlasy. Je to skvělý deodorant, odstraní zápach z bot, odolné skvrny nebo vyčistí odpad.
Jedlou sodu lze použít i na záněty, revmatoidní artritidu, diabetes, lupus nebo psoriázu. Jakých pravidel se při zlepšování potíží máte držet a jak sodu použít?
Na záněty močových cest, bradavice i alergické vyrážky
Zánět močových cest je infekční onemocnění, jehož nejčastější příčinou jsou bakterie spojené s nedostatečným pitným režimem. Kromě brusinek pomůže i roztok jedlé sody a vody. Při svědění a zarudnutí pokožky smíchejte jedlou sodu s vodou do konzistence pasty. Naneste ji na problematické místo, nechte zaschnout a pak smyjte. Na odstranění bradavic spojte jedlou sodu s kapkou ricinového oleje. Naneste a nechte roztok působit ráno, v poledne i večer. Nejlepší je nechat směs působit i přes noc. Do 14 dnů by měl být viditelný výsledek.
Jedlá soda na tělo, mysl i duši
Americká studie lékařské fakulty Medical College of Georgia zjistila, že může být jedlá soda používána na léčbu autoimunitních onemocnění a zánětlivých chorob. U autoimunitních onemocnění imunita začne omylem útočit na vlastní tělo a napadat jeho tkáně, organismus není schopný bránit se infekcím, zánětům, virům, bakteriím a dalším choroboplodným zárodkům. Jde třeba o revmatoidní artritidu, lupus, psoriázu, celiakii, Crohnovu chorobu, roztroušenou sklerózu či diabetes 1. typu. Ve většině případů doprovází tyto choroby současně i chronický zánět.
Jak léčí soda záněty
Podle výzkumu u zúčastněných došlo ke zlepšení situace už po 14 dnech každodenní konzumace. Lékař, fyziolog a spoluautor studie Paul O’Connor dodává, že sodu zúčastnění užívali rozpuštěnou ve vodě. Soda však může i uškodit. V určitých případech negativně interaguje s některými léky, zejména s acetazolamidem, aspirinem, memantinem a kortikosteroidy. Snižuje účinek azolových antimykotik, ampicilinu a výživových doplňků stravy s obsahem železa. Pokud užíváte některé z látek, neměli byste sodu používat.
Foto: Freepik