Vysoký cholesterol mají lidé tendenci podceňovat. Když se přitom hovoří o tichém zabijákovi, mnozí tomu nepřikládají příliš pozornosti. Ovšem přesně tím vysoký cholesterol je. Sice o něm nemusíte dlouhé roky vědět, avšak v tichosti ohrožuje vaše cévy a srdce. To potom může skončit velmi závažně.
Zablokované klouby a šlachy
Vysoký cholesterol přitom v podstatě neznamená nic jiného než to, že máte v krvi příliš mnoho tučných substancí. Jakmile už je jich skutečně hodně, začnou blokovat cévy a tepny, což může vyústit v krevní sraženiny nebo infarkt.
V případě většiny lidí dochází k hromadění cholesterolu bez větších příznaků. Je tedy poměrně obtížné ho rozpoznat. Určité signály ale tělo přeci jen vysílá. Jedním z nich je omezení hybnosti prstů. Za to mohou takzvané xantomy, které vznikají v důsledku vysokého cholesterolu. Jde o malá ložiska tuku pod kůži v blízkosti šlach nebo kloubů na rukách. Mohou se ale objevovat i jinde na těle.
Vědci na tento příznak upozornili poté, co zaznamenali případ 42letého muže, který si stěžoval na omezení hybnosti u čtvrtého a pátého prstu levé ruky. Nikdy předtím nebyl vyšetřen, protože neměl žádné zdravotní problémy. Bezbolestné výrůstky nicméně přibývaly a způsobovaly dysfunkci postižených kloubů.
Může postihnout i mladé
Vyšetření pak ukázala, že cholesterol byl vysoko nad běžnou hodnotou a následná biopsie prokázala přítomnost xantomů mezi kolagenovými vlákny šlach na ruce. Podle lékařů je to typičtější pro starší jedince, ale tento stav se může objevit i u mladších lidí, zejména pokud mají metabolické problémy nebo právě vysokou hladinu cholesterolu či triglyceridů.
Vysoký cholesterol se dá nejsnáze zjistit z krevních testů, které byste měli absolvovat pravidelně. Cholesterol se totiž může začít ukládat i u mladších jedinců a za čas způsobit skutečně velké komplikace. Mezi rizikové faktory patří zejména špatné stravování, nedostatek pohybu, nadváha, kouření nebo konzumace velkého množství alkoholu. Svou roli sehrává také genetika či jiné onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak.
Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Mayo Clinic, Healthline