Když jste chtěli zjistit, zda je baterie ještě funkční, platil jednoduchý trik s olizováním. Ten už naštěstí používat nemusíte. Jak nejlépe poznat, zda bude baterka ještě fungovat?
Trik s odrazem
Trik uplatníte u klasických tužkových baterií, které se dávají do hraček, svítilen a různé elektroniky. Pokud je klasická baterie vybitá, její napětí klesá. Nejsnadněji to zjistíte zkoušečkou, ale pokud ji nemáte k dispozici, vystačíte si s rovným stolem. Baterii vezmete do ruky a položíte ji na stůl tak, aby strana s mínusem směřovala k desce stolu. Pak ji zvednete několik centimetrů do vzduchu a upustíte. Buď zůstane stát, což znamená, že je stále nabitá, nebo spadne do vodorovné polohy – a v takovém případě má jen malé množství energie.
Neplatí to pokaždé
Teorie má své mezery. Díky tomuto triku skutečně rozpoznáte staré baterie od nových. Nová baterie se vůbec neodrazí, ale největší odraz bude mít baterie, která je napůl vybitá. Nepoznáte tedy, kolik reálně zbývá energie, ale jen to, zda jde o novou nebo starou baterii. Trik funguje pouze u alkalických válcovitých baterií. Je zbytečné ho zkoušet u opakovaně nabíjecích baterií, které jsou založené na jiném principu.
Jsou i jiné způsoby?
Můžete zkusit použít kompas. Položte na něj baterii a sledujte střelku. Nabitou baterii poznáte podle toho, že střelka bude směřovat k mínusu a bílá k plusu. A když střelka neustále kmitá? Pak je baterie vybitá a k ničemu už vám nebude.
Jak se zbavit vybitých baterií?
Máte už doma úplné skladiště vybitých baterií? Většinou nemají dlouhou životnost, a do běžného odpadu nepatří. Skladovat by se měly v uzavíratelné krabičce, a jednou za čas je vhodné je zanést na sběrné místo. Sběrné boxy na vybité baterie jsou na mnoha místech, často i ve školách a prodejnách elektroniky. Nejvhodnější řešení je pořídit si dobíjecí baterie, které můžete nabíjet a používat opakovaně.
Foto: Shutterstock