Mnozí si dávají záležet na tom, aby nejedli žádná vejce z velkochovů, jež mají skutečně špatnou pověst. Obzvlášť potom ty klecové, které se stejně budou muset postupně rušit. Pravdou ale je, že aby se udržela nabídka v rozumné míře, velkochovy budou muset fungovat dále, jinak by vajec nebylo dost a jedno by stálo třeba padesát korun.
Hrozivé hodnoty
Domácí vejce si lidé obvykle nemohou vynachválit. Často skutečně lépe chutnají, žloutek má výraznější barvu a kvalita přeci musí být také mnohem lepší. Nebo snad ne? Inu, ukazuje se, že to celé není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Jistě, velká část domácích vajec bude skutečně kvalitních a špičkových. Nemusí to ale platit ani zdaleka stoprocentně. V nedávném výzkumu se odborníci podívali na to, zda jsou domácí vejce skutečně nezávadná a neobsahují látky, které bychom konzumovat skutečně nechtěli.
Provedli kontrolu celkem 25 tisíc domácích chovů. Bohužel se ukázalo, že tato vejce obsahovala obrovské množství olova a dalších těžkých kovů. Problém naměřili u každého druhého chovu, přičemž nebyly výjimkou ani hodnoty, které čtyřicetinásobně překračovaly povolený obsah těžkých kovů.
Kde jsou nejhorší vejce
Zatímco u velkochovů jsou kontroly těchto hodnot velmi časté a do prodeje se nestanou už ty, u kterých koncentrace olova přesáhne 5 µg/kg, tady se vesele jedla vejce, jejichž hodnoty byly v průměru 301 µg/kg.
Pokud si dáte jedno dvě taková vejce, nic se vám pochopitelně nestane. Problém přichází při dlouhodobé konzumaci, což u takového chovu nelze vyloučit. Vysoká koncentrace olova ve stravě má na zdraví obrovsky negativní dopad a doslova škodí.
Nejlepších výsledků dosáhla domácí vejce na venkově, ovšem mnohem horší už to bylo na předměstích nebo dokonce ve městech. Pokud si tak někdo myslí, že je dobrý nápad chovat slepice ve městech, měl by se nad tím dvakrát zamyslet.
Foto: Shutterstock