Jezte fermentované potraviny. Obnovíte tak správnou funkci svých střev

Nové studie přinášejí výsledky, se kterými mnozí opravdu počítali. Fermentované potraviny totiž skrývají živá probiotika, která pomáhají nejen střevní peristaltice, ale také našim dýchacím cestám. Kromě toho také snižují riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění.

Je libo kimchi, kysané zelí nebo jogurt?

Nová studie, kterou má na svědomí výzkumný tým z kalifornské Stanfordské univerzity, ukazuje, že fermentované potraviny mají jedinečnou schopnost bojovat proti chronickému zánětu v našem těle.

Studie byla výživná, a to doslova

Výzkumný tým si dal za cíl analýzu vztahu zánětu a fermentovaných potravin. Náhodně tak 36 zdravým dospělým lidem nasadili deset týdnů jídelního režimu, který byl bohatý buď na vlákninu, nebo na fermentované potraviny. Lidé tak museli konzumovat šest zadaných jídel denně.

Jedna skupina tak pravidelně konzumovala jogurt, kimchi, kefír, kombuchu a zeleninovou solanku.

Druhá skupina si dopřávala vlákninu v podobě celozrnných potravin, semínek, ořechů, zeleniny a luštěnin.

A čekalo se na výsledek. Bude imunita ovlivněna konzumací fermentovaných potravin?

Sledovaly se markery zánětů

Během deseti týdnů studie se sledovaly markery zánětů v množství, které bylo skutečně reprezentativní. Pozorovalo se totiž na 230 markerů zánětu.

Výsledky studie následně všechny překvapily.

Devatenáct zánětlivých proteinů

Při pravidelné konzumaci fermentovaných potravin se u zkoumané skupiny prokázal pokles devatenácti zánětlivých proteinů, které v organismech dílčí skupiny kolovaly.

Přitom ti, kteří jedli stravu bohatou na vlákninu, klesající trend nevykazovali.

Foto: Shutterstock

Chování imunitních buněk

Během studie se zkoumala také aktivita imunitních buněk. Výzkum prokázal, že čtyři z imunitních buněk, které běžně signalizují stres imunitního systému, vykazují menší aktivaci u těch, kdo konzumují fermentované potraviny.

Hannah Wastyk, jedna z autorek studie, tvrdí: „Jestliže budete konzumovat fermentované potraviny pro zvýšení své mikrobiální diverzity a současně přijímáte dostatek vlákniny, která je pro tyto mikroby potravou, můžete dosáhnout ještě většího přínosu, než k jakému jsme v naší studii došli.“

Foto: Shutterstock, zdroj: Bbcgoodfood

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments