S přibývajícím věkem bychom měli upravit svoje stravovací návyky i životní styl. V době, kdy se nám podíl svalové hmoty postupně snižuje, řídnou nám kosti a náš metabolismus se zpomaluje, musíme se zaměřit na správné složení jídelníčku.
S přibývajícím věkem je nejvyšší čas vynechat průmyslově zpracované potraviny a bílé pečivo a zaměřit se na konzumaci čerstvých potravin, zvýšení příjmu bílkovin a pravidelné cvičení. Po padesátce začneme ztrácet až 15 % svalové hmoty každých 10 let. Ubývá nám kostní hmota, roste riziko osteoporózy a metabolismus zpomaluje.
Nejdůležitější potraviny v jídelníčku
- čerstvé nebo mražené ovoce a zelenina
- čerstvá zelenina hlavně listová, brokolice, zelí a kapusta
- čerstvé ovoce hlavně bobulové
- celozrnné pečivo, rýže i těstoviny
- libové maso, hlavně krůtí a králičí a mořské ryby
- další kvalitní, a to i rostlinné bílkoviny včetně luštěnin nebo tofu
- vejce z farmy
- zdravé tuky, za studena lisované oleje, ořechy, směnka i avokádo
- zakysané mléčné výrobky, tvaroh, bílé jogurty a kefíry
Co z jídelníčku vynechat
- veškeré pochutiny jako chipsy, solené buráky, křupky a tyčinky
- sladkosti a cukrovinky včetně sladkých limonád
- mraženou pizzu a další rychlé polotovary
- konzervované a průmyslově zpracované potraviny i uzeniny
- fast food plný prázdných kalorií a konzervantů bez vlákniny a živin
Jak sestavit jídelníček
Jezte zeleninu každý den ke každému jídlu, ať získáte cenné živiny, jako jsou vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a vláknina. Zeleninová příloha vás v kombinaci se stravou připravenou z čerstvých surovin zasytí a má téměř nulovou kalorickou hodnotu. Přispívá k hubnutí i regulaci a udržení správné hmotnosti. Dodržujte pitný režim a vsaďte hlavně na čistou vodu bez bublin a neslazené čaje.
Pravidelná pohybová aktivita
Kvalitu života zlepší i fyzická aktivita. Při pohybu nejde jen o energetický výdej, ale o řadu pozitivních vlivů na zdraví. Ve svalech se tvoří myokiny, které se vylučují do krevního oběhu a blahodárně ovlivňují naše orgány, náladu, činnost mozku i spánek. Pohyb zlepšuje činnost srdce, cévního systému i krevního tlaku, prohlubuje dýchání, posiluje kosti, přispívá k udržení funkční páteře a kloubů i k vitalitě. Zpomaluje úbytek svalové hmoty, zamezuje zpomalení bazálního metabolismu i tloustnutí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline
Mně se líbí, jak mladá kočka radí starým, co jíst, aby nezestárly – drahoušku, kdy začíná stáří? V okamžiku, kdy nám bylo určeno, že do důchodu se půjde až v 65 letech, může být kvalifikováno jako urážka, když padesátníkovi řeknete, že je senior…