Otěhotnění je často momentem oslav a paradoxně také chvílí, kdy mnoho žen dává vale zdravému životnímu stylu. Hormony se starají o nečekané chutě a také větší hlad. Ten se pak často vysvětluje tím, že je třeba jíst za dva. Nejenže tak žena ukojí svůj zvýšený hlad, ale snaží se přijmout ještě více potravy, aby “zbylo” na plod v bříšku.
Nic však nemůže být vzdálenější zdravému postupu z hlediska stravování v průběhu těhotenství. Zvýšený příjem potravy, takzvané “jedení za dva” zvyšuje riziko jak pro dítě, tak matku, že onemocní diabetem, případně zvýšeným krevním tlakem.
Podle nejnovějších studií provedených na mnoha tisících nastávajících matkách se ukazuje, že zvýšená váha z důvodu změny stravovacích návyků může ovlivnit toleranci na inzulin u dítěte. To může postihnout také stav zvaný makrosomie, kdy se dítě narodí těžší, než by mělo být.
Nefunguje to ani naopak
Váha u dítěte pak ještě více než u dospělých ovlivní Body Mass Index (BMI) a negativně se projeví na funkčnosti srdce, což může vést ke kardiovaskulárním komplikacím. Těhotné ženy, které nabíraly na váze více, než kolik je v průběhu těhotenství doporučeno, porodily zcela doložitelně větší děti v porovnání s ostatními. Zajímavé na tom ale je, že podobně velké děti měly matky, které naopak na váze přibraly velmi málo.
Lékaři uvádějí, že matka by v průběhu těhotenství měla přibrat přibližně 16 kilogramů, a to ze zdravé stravy. Normální průběh těhotenství nastávající matka zajistí příjmem 300 kalorií denně, které by však měly sestávat z vyvážené stravy. Zapomínat by se nemělo ani na cvičení.
Matky, které v průběhu těhotenství přibraly výrazně více, měly také o 70 % větší šanci, že jejich porod proběhne císařským řezem.