Když se řekne luštěniny, většina lidí znechuceně ohrne nos a představí si s nimi často spojované nadýmání, které jak je známo, luštěniny způsobují. V našem jídelníčku se objevují jen zřídka a to je velká škoda, protože nám toho mohou opravdu hodně nabídnout. Pokud i vy luštěniny ve své stravě vědomě nebo snad cíleně vynecháváte, pak je náš dnešní článek určený právě vám. Přesvědčíme vás, že mají v jídelníčku své čestné místo a že se je rozhodně nevyplácí zatracovat.
Luštěniny? Ne, díky!
Podobnou větu si možná říkáte i vy a nebojte se – rozhodně v tom nejste sami. Ačkoli v dřívějších dobách představovaly různé druhy luštěnin naprostou nezbytnost v jídelníčku, v současné době už tomu tak není. A to je potřeba změnit!
Mezi známé druhy luštěninových plodů patří čočka a hrách, což jsou asi dva nejčastější zástupci luštěnin, které si mnozí z nás ještě teď v živé paměti vybavují ve formě nevzhledné kaše, jež jsme dostávaly jako děti ve školních jídelnách. Dále sem ale můžeme zařadit i fazole nebo třeba cizrnu. Všechny tyto druhy luštěnin a samozřejmě i ty další, které jsme nevyjmenovali, mají na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků.
V čem luštěniny pomáhají?
Možná vás to překvapí, ale cílem luštěnin není nás nadýmat, jak si mnozí možná myslí. Naopak mají na naše zdraví a tělo prospěšný vliv. Následující řádky vás možná přesvědčí, abyste se na zástupce luštěnin začali dívat úplně jinak!
-
Dodají tělu vitamín B
Vitamín B naše tělo nutně potřebuje, bohužel ho samo docela rychle likviduje. V důsledku toho se může objevit vypadávání vlasů, popraskané koutky úst nebo třeba únava, podrážděnost i deprese. Pravidelná konzumace luštěnin zajistí tělu dostatek vitamínu B.
-
Pomáhají redukovat hmotnost
Pokud chcete zhubnout, neměli byste váhat – sáhnout po luštěninách je v takovém případě trefa do černého. Obsahují totiž velmi malé množství tuků, takže se skvěle hodí do redukčního jídelníčku, navíc jsou zdrojem jak rozpustné, tak i nerozpustné vlákniny, která dokáže zasytit na dlouhou dobu, přitom ale nemá žádné kalorie.
-
Slouží jako prevence před vznikem civilizačních chorob
Věděli jste, že podle studií, kterých bylo hned několik, pomáhá pravidelná konzumace luštěnin v boji proti vzniku celé řady civilizačních chorob? Mohou za to v luštěninách obsažené antioxidanty, které naše tělo chrání před negativním vlivem volných radikálů, jež napadají buňky.