Roky před vypuknutím Alzheimerovy choroby se začne náš mozek měnit. Tento proces by však bylo možné sledovat ještě dříve, než samotná choroba nabre plné obrátky. K tomu dopomohou krevní bílkoviny, díky nimž může být Alzheimerova choroba v čas odhalena.
Krevní testy na místo skenování mozku
Skutečnost, že Alzheimerova choroba není včas odhalena a postihuje mnoho lidí, je způsobena tím, že dosud nebyla možnost sledovat její průběh. K tomu, aby mohla být vyvinuta spolehlivá a účinná léčba, je zapotřebí monitorování a předvídání průběhu nemoci dříve, než se objeví příznaky, mezi které patří postupná ztráta paměti. K tomuto monitorování jsou krevní odběry účinnější, než skenování mozku, které je navíc drahé.
Pokrok krevních testů
V případě krevních testů došlo k pokroku díky amyloidním proteinům vyskytujícím se v mozku a v krvi při vzniku Alzheimerovy choroby. V nových způsobech monitorování ale nejde o sledování samotných amyloidních proteinů, ale o sledování napáchaných škod – neurodegenerace. Jinými slovy, sledovat smrt neuronů.
Předpověď je možná
Když mozkové buňky zemřou, jejich zbytky mohou být detekovány v krvi, v častějším případě se však tyto zbytky rychle rozkládají, a tak jsou nevystopovatelné. Výjímkou je neurofilament, který je vůči rozkladu imunní. Neurofilament se v krvi hromadí ještě poměrně dlouhou dobu před nástupem klinických příznaků nemoci, velmi citlivě odráží její průběh, a díky tomu umožňuje předpovědět i budoucí vývoj Alzheimerovy choroby.
Diagnostika přesné degenerace
Díky sledování neurofilamentů je možné Alzheimerovu chorobu odhalit ještě 16 let před vypuknutím ničivých příznaků. Při sledování neurofilamentů nejde o jejich koncentraci, ale o jejich evoluci, která umožňuje včasně předpovědět průběh onemocnění. Změny v koncentraci neurofilamentu odrážení neuronální degeneraci a také umožňují předpovědět přesný vývoj poškození mozku, například ztrátu mozkové hmoty a kognitivní změny, které se mohou objevit.