Karel Gott zemřel na akutní leukémii. Jak se nemoc projevuje?

Nejslavnější český zpěvák Karel Gott zemřel na akutní leukémii jen pár týdnů poté, co veřejně oznámil, že touto vážnou nemocí krvetvorby trpí.

Příčiny akutní leukémie

Přestože případů leukémie neustále přibývá, s jistotou nelze říct, co tuto závažnou nemoc způsobuje. Každopádně víme, že není infekční, a tak není třeba se obávat nákazy, pokud přijdete s některým z pacientů do styku.

Lékaři se domnívají, že za vznikem leukémie stojí kombinace působení několika faktorů, které vedou až k poruše normálního dozrávání buněk kostní dřeně. To pak vyústí v nekontrolovatelný proces.

Za rizikové faktory leukémie, stejně jako řady dalších typů rakoviny, se považuje kouření, nadměrné pití alkoholu, vystavení radioaktivnímu záření nebo například dlouhodobá práce v některých sektorech energetiky. Můžeme se bavit také o jistém podílu genetiky, byť zdaleka nebývá pravidlem, že se leukémie takzvaně “dědí”.

Naopak poměrně častým případem bývá – a je tomu tak i u Karla Gotta, že se leukémie projeví u lidí, kteří prodělali léčbu jiného nádorového onemocnění.

Přesto se leukémie může objevit i u lidí, kteří žádnému z rizikových faktorů nebyli vystavení. Opravdový původ nemoci tak stále zůstává utajen.

Příznaky akutní leukémie

Základním projevem akutní leukémie je neschopnost kostní dřeně tvořit dostatečný počet funkčních krvinek. Právě proto je častým projevem tohoto onemocnění ztráta energie, rychlá únava či bledost, jež plyne z anémie (nedostatek červených krvinek).

Specifičtějším a závažnějším příznakem jsou potom dlouhodobé a vracející se infekce, za kterými pro změnu stojí nedostatek bílých krvinek.

Chybějící krevní destičky potom vedou k tomu, že dochází k častému krvácení z nosu nebo dásní, nadměrné tvorbě modřin, které nejsou zapříčiněny předchozím poraněním. Objevit se mohou také červené prokrvácené tečky na kůži.

V případě podobných projevů byste měli navštívit lékaře. Bohužel akutní leukémie se nemusí projevovat takto nápadně. Mnohdy je zjištěna i na preventivních prohlídkách při nabrání standardního krevního obrazu.

Léčba leukémie

Forem leukémie, a to i té akutní, existuje celá řada. Právě proto je třeba zvolit léčbu, na kterou bude nemoc reagovat v maximální míře. V dnešní době je možné použít celou řadu postupů. Mezi ty běžné patří chemoterapie, radioterapie či léčba steroidy.

Prognóza pacienta záleží na tom, o jaký druh leukémie se jedná a v jaké fázi byla zachycena. Obecně platí, že řada typů je v počátečních fázích dobře léčitelná.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments