Káva vyčistí cévy a pomůže srdci. Je ale nutné vypít určité množství, prozradila kardioložka

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům vůbec. Stále ale není zcela jasně vyřešen spor o to, zda prospívá zdraví, nebo mu naopak škodí. Dá se však říct, že větší množství studií z posledních let kávu spíše podporuje. Ne všechny výzkumy jsou ale průkazné a často se soustředí jen na dílčí problémy.

Teď však vznikla práce, která se poprvé zabývala vlivem kávy na kardiovaskulární zdraví. Její výsledky byly prezentovány na kongresu Evropské společnosti pro kardiologii.

Menší riziko nemocí

Pokud je nám známo, vytvořili jsme největší studii týkající se vlivu pravidelné konzumace kávy na kardiovaskulární zdraví lidí, kterým dosud nebyla zjištěna žádná choroba srdce,” řekla lékařka Judit Simon, která se studie účastnila.

A jak to tedy dopadlo? Vědci zjistili, že káva není pro srdce nebezpečná, ba právě naopak. Dokonce lze říct, že poměrně významný příjem kávy působí na kardiovaskulární systém velmi pozitivně.

Půl milionu dobrovolníků bylo sledováno dlouhou dobu, a to přibližně patnáct let. Pochopitelně se určovalo, jak se konzumace kávy podepisuje na jejich kardiovaskulárním zdraví. A také to, zda má nějaký vliv množství tohoto nápoje.

Foto: Shutterstock

Kolik kávy ideálně pít

Zjistili jsme, že lidé, kteří pili tři šálky kávy denně, nejvíce profitovali z výhod z hlediska sníženého rizika mozkové mrtvice, infarktu a dalších kardiovaskulárních problémů,” uvedla kardioložka.

V případě více než tří šálků kávy za den už žádné další výhody pozorovány nebyly. Více výhod už z nápoje zkrátka nedostanete. Na druhé straně se ale ani nepotvrdily obavy, že by větší množství kávy nějakým způsobem srdci škodilo. Není však možné vyloučit skutečnost, že může škodit jiným orgánům.

Důležitá je rovněž kvalita kávy. Uvedená zjištění platí pro mletou černou kávu bez jakýchkoliv přísad, tedy zejména mléka a cukru. Pokud si je do kávy budete přidávat, výhody jejího pití zřejmě citelně oslabíte, případně si můžete uškodit. Stejně tak lze pochybovat o tom, že by podobný efekt měla například instantní káva.

Foto: Shutterstock, zdroje: Science Daily, CNN, Today

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Á, tak káva už zase ano 😀 jednou ne, pak zase ano – pořád dokola.
No, já si nedám vzít svůj ranní šálek silné černé kávy bez cukru – ovšem se smetanou. Jakže mi ta smetana v kávě má ublížit? 😛