Ráno, dopoledne, odpoledne – ať se chceme nakopnout nebo zrelaxovat, káva je náš věrný společník. Dodává nám energii, podporuje kardiovaskulární systém, chrání proti diabetu 2. typu, Parkinsonově chorobě a onemocněním jater. Obsahuje vitamíny, minerály, a navíc skvěle chutná. Káva má jen jeden háček. Některé druhy jsou zdravější než jiné.
Filtrovaná vs. nefiltrovaná káva
U filtrované kávy kávová sedlina během procesu vaření prochází filtrem, který sbírá látky uvolňující se ze zrn, když se máčí ve vodě. Mezi filtrované kávy patří u nás velmi oblíbená překapávaná a pak také přelévaná káva.
U nefiltrované kávy dojde ke spaření mleté kávy přímo ve vroucí vodě. Jedná se o klasického turka, espresso, french press. Který typ je zdravější a proč?
Rizika nefiltrované kávy
Studie probíhající dvacet let na půl milionu lidí prokázala vyšší úmrtnost u jedinců pijících nefiltrovanou kávu oproti těm, kteří pili filtrovanou. Milovníkům nefiltrované kávy hrozili vyšší riziko srdečních chorob. Proč tomu tak je?
Nefiltrovaný nálev obsahuje diterpeny (olejové látky obsažené v kávových zrnech), které mohou zvýšit LDL cholesterol. A právě vysoká hladina cholesterolu vede k srdečním onemocněním, infarktům a mrtvicím. V nefiltrované kávě je obsaženo až třicetkrát více diterpenů než ve filtrované.
I s překapávanou opatrně
U filtrované kávy si dejte pozor na množství, protože přestože nepijete sedlinu, obsah kofeinu je také vysoký. Až 4 šálky kávy denně jsou pro většinu dospělých bezpečné, ale naslouchejte svému tělu. Pokud kvůli kávě špatně spíte, jste nervózní a buší vám srdce, přijímáte kofeinu příliš. Vzdávat se kávy úplně však nemusíte. Podle studie z loňského roku je vypití jednoho šálku kávy denně spojeno s nižším výskytem srdečního selhání.
Zlatá střední cesta
Bylo prokázáno, že nefiltrovaná káva zvyšuje cholesterol, ale pokud jste zdraví a s kávou to nepřeháníte, nemusíte se svých oblíbených druhů káviček vzdávat. Jen naslouchejte svému tělu a rozumu. A pár doporučení na závěr? Pití kávy si načasujte tak, aby zapadlo do vašeho denního režimu a biorytmu. A raději než na rychlé „hrknutí“ kafe do sebe vsaďte na pomalé usrkávání.
Foto: Shutterstock, zdroje: livestrong.com, medicalnewstoday.com