Hřebíčkovec kořeněný, stálezelený strom, který roste v Asii a Jižní Americe. To je rostlina, na které najdete nerozvitá květní poupata, u nás známá jako hřebíček. Je to zázračné koření, jehož využití oceníte nejen v kuchyni a které bylo kdysi vyvažováno zlatem. Pokud se rozhodnete pro jeho každodenní užívání, vaše tělo to ocení.
Přírodní analgetikum
Díky obsahu účinného oleje působí hřebíček nejen antibakteriálně, ale pomůže i při bolestech. Jako nepostradatelný pomocník je znám zejména při bolesti zubů. Studie z roku 2006, která byla provedena na 73 dospělých, uvádí, že při užití gelu s obsahem hřebíčku získáte podobné účinky jako má lokální anestetikum benzokain. Pomoci vám může i samotný hřebíček, který umístíte na bolavé místo v ústech.
Zatočte se zánětem
Určitě využijete i jeho protizánětlivé účinky. Jejich zásluhou nachází toto koření uplatnění při každodenní péči o zuby. Možná ho znáte ze zubních past, které neobsahují fluor. Pomoci může i jeho cucání či rozkousání. Vložíte-li si do úst 2 hřebíčky a rozkousáte je, zajistíte si nejen svěží dech, ale zbavíte se i nebezpečných bakterií, které vaše ústa a tělo ohrožují. Ale pozor, hřebíček není třeba polykat.
Vyřešte akné přírodně
Pokud vás trápí akné, oceníte hřebíčkový olej, kterým problematickou kůži ošetřete. Díky oleji nedojde k vysušení pleti, ale zacílíte přímo na probíhající zánět. Dodatečným benefitem je příjemná aromatická vůně.
Zbavte se celulitidy
Dokonalého pomocníka při boji s celulitidou si dokážete vytvořit i sami doma. Docílíte toho smícháním skořice, která dokáže prokazatelně prohřívat a prokrvovat, a hřebíčku, který pomáhá na regeneraci unavených svalů. Vytvořte si s námi prohřívací balzám. Ale pozor, chcete-li jeho efekt využít na maximum, je třeba mazání kombinovat s fyzickou aktivitou, která rozproudí celý lymfatický systém.
Balzám na celulitidu a namožené svaly
- 1 lžíce mletého hřebíčků
- 1 lžíce skořice
- 2 lžíce nastrouhaného nebo mletého zázvoru
- 0,5 litru lihu (60%)
Ingredience vložte do nádoby a zalijte lihem. Nechte macerovat minimálně 3 týdny. Každý den důkladně promíchejte, nebo směsí zatřepejte, pokud ji uchováváte v uzavíratelné sklenici. Na konci sceďte před plátno, slijte do skleněné nádoby a používejte před fyzickou aktivitou nebo na promazání unavených svalů.
Mladším 12 let přístup zakázán
I když je hřebíček považován za malý zázrak a vyplatí se ho mít doma, při konzumaci většího množství může být toxický. Vyvarujte se tak raději jeho využívání u dětí mladších 12 let.
Foto: Shutterstock, zdroj: Passeport santé