Každý den se na světě nakazí více než jeden milion lidí pohlavně přenosnou nemocí. Informuje o tom Světová zdravotnická organizace (WHO). Ve věkové skupině od 15 do 49 let bylo v roce 2016 zaznamenáno 376 milionů nových infekcí trichomonadámi, chlamydiemi a gonokoky (kapavka). Poměrně často dochází k tomu, že se lidé nakazí více infekcemi najednou, případně je nákaza postihne několikrát v roce.
Stamiliony dalších nejsou započteny
Podle studie byl počet nakažených v roce 2016 o celých pět procent vyšší než při posledním šetření v roce 2012. Čísla se přitom vztahují výhradně na trichomonadány, chlamydie, kapavku a syfilis. Do celkového počtu tak nejsou zahrnuty stovky milionů lidí, kteří se nakazí například lidskými papilomaviry (HPV), které způsobují rakovinu a jsou rovněž přenášeny pohlavním stykem. Ani infekce HIV nebyla do odhadů zahrnuta.
“Jde o tichou a velmi nebezpečnou epidemii,” uvedla jedna z autorek studie, Melanie Taylor. Dodává, že každý čtvrtý člověk na světě v sobě nese jednu ze čtyř zkoumaných infekcí. Sice se každý rok nakazí přibližně stejný počet žen jako mužů, ale dámské pohlaví je přeci jen postiženo výrazněji, protože bakterie se u něj častěji a silněji projevují.
Antibiotika přestávají zabírat
Všechny čtyři zkoumané infekce jsou v případě včasného zachycení dobře léčitelné. Bohužel spolu s tím, jak se infekce šíří a je třeba je léčit ve stále masovějším měřítku, dochází k tomu, že příslušná antibiotika na ně přestávají účinkovat.
Podle WHO je třeba o sexuálně přenosných chorobách mluvit, zejména potom o nutnosti používat kondom. Stejně tak by měl být zlepšen přístup k testům na tyto nemoci.