Co jsou to vlastně invazní druhy rostlin? Jsou to ty, které jsou na konkrétním území nepůvodní a byly tam zavlečeny člověkem. Jsou to ty, které se agresivně šíří přírodou a jsou schopny rozvracet celé ekosystémy, vytlačovat původní rostliny a dokonce i na ně navázané živočichy. Často bývají jedovaté a vyvolávají alergické reakce.
Nejznámější je Bolševník
Jejich rozmach vypadá jako kobercové nálety a během léta dokáží zahubit veškerou floru v okruhu několika desítek metrů. Místo ní pak můžeme vidět jen uschlou trávu, které se vyhýbá i hmyz. Některé druhy jsou masivní a vyšší než člověk, jiné vás mohou nepříjemně požahat. A vytlačují původní vegetaci.
Mezi nejčastější patří Netýkavka žláznatá, která dorůstá výšky až 3 metry. Její původní domov je ale v Himalájích. Roste u vody a může mít negativní vliv na průběh záplav, když se kvůli ní voda dříve vylije z břehů.
Další je Zlatobýl kanadský, ten dorůstá výšky „jen“ asi 1,5 metru a dokáže vytlačit veškerou konkurenci svým mohutným kořenovým systémem. Jeho pyl způsobuje náchylným lidem alergickou reakci.
Asi nejznámější je Bolševník velkolepý, pocházející z Kavkazu. Dorůstá do výšky impozantních 5 metrů, takže bývá vyšší než okolní stromy. Jeho bílé květenství má v průměru 60 cm a semena si zachovávají klíčivost po dobu 10 let. Vytváří mohutné kořeny, které vyhubí veškerou vegetaci v okolí. Tam, kde se uchytí, neroste prakticky už nic jiného.
Navíc je silně jedovatý a pouhé otření se o něj vám může způsobit zdravotní problémy. Jeho šťávy způsobují poleptání kůže a mohou zanechat i jizvy. Likvidace Bolševníku je zákonnou povinností majitele pozemku. Víte-li, kde roste, informujte příslušný úřad.
Křídlatka česká a v podstatě všechny křídlatky, se řadí mezi nejnebezpečnější invazní rostliny v Evropě. Je až 3 metry vysoká, rychle se šíří a je velmi odolná proti mechanickému odstraňování. Vyhubit ji trvá i několik let.
Jsou jich desítky
Invazních rostlin je mnoho a jejich seznam stále narůstá. Patří sem i Třapatka dřípatá, která se pro svůj lákavý vzhled dokonce prodává v zahradnictvích. Jakmile si ji ale pořídíte, už se jí nezbavíte. I její likvidace vám zabere několik let. Pajasan žláznatý vám při styku s pokožkou způsobí záněty a také jeho pyl je alergenní. Všechny tyto rostliny bezprostředně ohrožují naši přírodu a tím i nás samotné.
Jejich vysazováním i prodejem riskujete pokutu až 100 000 korun a jste-li právnická osoba, mohou to být dokonce 2 000 000 Kč.
Foto: Shutterstock