Vlastně jsme si vlastními úspěchy pořádně zavařili, pokud to vezmeme z pohledu celé země. V České republice se totiž podařilo vybudovat natolik robustní sociální systém, který však nefunguje pouze jako záchranná síť pro potřebné, ale jako svého druhu automat na dávky, kam si může přijít doslova každý, aniž by se nějak zvlášť zkoumala oprávněnost.
Co se vám vyplatí víc?
V řadě západních zemí už pochopili, že takhle to dál nejde. Nastavili proto pro dlouhodobě nezaměstnané tvrdé podmínky, a kdo například párkrát odmítne nabídnutou práci, ten o dávky jednoduše přijde. V České republice tomu tak ale není.
A ačkoliv máme papírově velmi nízkou nezaměstnanost, která se pohybuje kolem 4 %, reálně to v tuzemských podmínkách, kde práci sežene každý za pár dní, znamená, že jsou tu stovky tisíce dlouhodobě nepracujících lidí. Respektive takových, kteří práci zkrátka odmítají. Spočítali si totiž, že je pro ně lepší celé dny lenošit a nic nedělat, a jednou za měsíc se přihlásit o příspěvky.
Ty mohou být i poměrně vysoké a klidně dosahovat desítek tisíc korun. Zatímco jedni si na takové peníze přijdou poctivou prací, byť mají třeba jen minimální nebo hluboce podprůměrný plat, jiným stačí natáhnout ruka a v podstatě stejné prostředky dostanou od státu. Nebo lépe řečeno, od ostatních daňových poplatníků, kteří se na ně skládají.
Peníze rostou na stromech
Velkou část těchto dávek tvoří příspěvek na bydlení, který v případě lidí bez příjmů může dosáhnout skutečně značné výše. Lze získat až 80 % z nájmu, což například při platbě 15 tisíc znamená, že vám stát dá 12 tisíc korun.
Velmi štědré jsou potom příspěvky na děti, což je na jednu stranu asi dobře, na stranu druhou je třeba říct, že by se to mělo nějak lépe regulovat. V případě dospělého člověka a dvou dětí je možné dosáhnout na životní minimum ve výši 10 tisíc korun.
Čtěte také: Důchodci v Česku začnou platit zvláštní poplatky. Stát nemá peníze. Na kolik vás to vyjde?
K dispozici je potom ještě celá řada různých způsobů pomoci, které dají dohromady poměrně slušný balík. To vše by ale mělo skončit. Pokud totiž někdo odmítne práci, má mít nově potíže i v České republice. Práce má být podle nových podmínek pro sociální dávky alespoň do určité míry povinná.
Foto: Shutterstock