Lidé v České republice si pomalu zvykají na to, že státu musí odvádět více a více prostředků, což jistě není příjemné. Ovšem na druhé straně mají také nárok na celou řadu příspěvků a dotací, které jim mohou přinést skutečně velký balík peněz.
Není to málo peněz
Jistě, mnoha lidem se dotace příčí, jelikož pokřivují volný trh a ekonomiku. To je jednoznačně pravda a raději nepočítat, kolik na tomto poli vyletí peněz doslova komínem. Na druhé straně by bylo chybou nevzít si, když stát nabízí a dává.
Potom už je pouze potřeba zjistit si, na co všechno vlastně máte nárok. Nejvíce z dotací aktuálně těží ti, kdo si chtějí zrekonstruovat nemovitost, případně ji vylepšit a energeticky zefektivnit. Tací mohou získat stovky tisíc i miliony korun, když na to přijde.
Ovšem i ti, kdo mají třeba rodinný domek a nechtějí ho rekonstruovat, mohou kasírovat nemalé částky. Stačí mít nějakou tu zahrádku, ať už je libovolně velká. Potom totiž můžete z programu Nová zelená úsporám čerpat dotaci s názvem Dešťovka, a to až do výše 105 tisíc korun.
Příslušná webová stránka hovoří o tom, že tento příspěvek mohou čerpat všichni vlastníci stávajících domů využívaných k trvalému bydlení. Nemusí jít přitom ani o samostatné domy, řadí se sem totiž také ty řadové, které mohou být teoreticky považovány za byty.
Škoda to nevyužít
“Návratnost investice se liší u každého projektu. V našich modelových příkladech počítáme při náhradě pitné vody z vodovodu pro běžný dům s návratností systému 20 let bez dotace a cca 10 let s dotací. Vždy je potřeba si ale uvědomit, že jedním z cílů programu je dostupnost vody v suchých obdobích,” uvádí k tomu web Dotace Dešťovka.
Návratnost ovšem významně snižuje právě poskytnutá dotace. Ta se poskytuje v několika kategoriích. V případě nejvyšší částky 105 tisíc je třeba si zřídit systém na využívání nejen dešťové, ale také odpadní, takzvané šedé vody.
Čtěte také: Komu v Česku roste na zahradě tato rostlina, má průšvih. Okamžitě vyfasuje tučnou pokutu
Ovšem i příspěvek na základní systém počítající výhradně s dešťovou vodou se vyplatí, jelikož činí 55 tisíc korun, z níž uhradíte významnou část realizace takového projektu. Navíc budete těžit z toho, že za zalévání zahrady už neutratíte ani korunu.
Foto: Shutterstock
To máme taky a už vidím jak nám dá stát 100 000 Kč. Zase další krávovina.
Jasně, řadový dům je byt a ulice je panelák na ležato… Bože 😂
To jsou zase kecy. Postavím pod okap IBCČKO a nemusím nikde lítat kvůli dotacím. Na nich se přiživí spousta parazitů.