Kdo si v Česku okamžitě nevymění tento spotřebič, tomu napálí pokutu 50 tisíc korun. Brzy začnou kontroly

Lidé v České republice se rádi řídí poučkou o tom, že nejlepší je věci používat, dokud slouží. Teprve až fungovat přestanou, nastává moment jejich výměny. A tak by tomu skutečně mělo být. Nač plýtvat pořizováním nových spotřebičů, které toho moc navíc neumí a navíc je nákladné je vyrobit? Vždyť právě to je definicí plýtvání.

Došlo na nejhorší

Jenže někdy se to tak sejde, že zařízení dokáže bezproblémově sloužit desítky let, aniž by samo sebe vyřadilo z provozu. Stopku mu vystaví až stát pomocí svých zákonů, kdy jednoduše zakáže používání takového přístroje. Potom je na lidech, aby si ho v daném termínu vyměnili za nový. S tím už jednoduše nic nezmohou a musí tak učinit.

V tomto případě mluvíme o starších kotlích, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Obvykle jde o ty, ve kterých se topí uhlím nebo dřevem, a to navíc poměrně neefektivně. Bohužel, v tomto segmentu, tedy spotřebičů vytvářejících doma teplo, se změny dějí poměrně překotně a dá se očekávat, že postupně budou zakazovány i další kotle.

Mnozí do posledního momentu čekají, že stát přeci jen couvne a tento zákaz odvolá. Jenže datum 1. září 2024, kdy už něco takového nesmíte mít doma a především tím nesmíte topit, se neúprosně blíží a dnes už je prakticky jasné, že ke změně nedojde. Tyto kotle skutečně budou s definitivní platností zakázány.

Sankce budou létat

Podle všeho se tu však schyluje k poměrně velkému průšvihu, jelikož téměř 200 tisíc domácností stále takový kotel používá. A moc se nezdá, že by si ho chtěli dobrovolně vyměnit. “Já jim na to kašlu. Copak mi budou říkat, v čem mohu topit? Vždyť tento kotel se legálně prodával a zpětně něco zakazovat nemohou,” říká pan Jiří z Jablonce nad Nisou. “Ať mi sem přijdou na kontrolu, já jim to vysvětlím.

Dá se přitom předpokládat, že u pana Jiřího úřady skutečně zazvoní a nebude to zrovna příjemná diskuze. Maximální sazba pokuty za využívání takového kotle po daném termínu je totiž 50 tisíc korun. A úřady budou tuto dardu udělovat zejména těm, s nimiž nebude jiné pořízení.

Čtěte také: Plynové kotle už hodně vadí. Brzy skončí, rozhodlo se. Kupte si pořádně drahou náhradu

Pravdou ale je, že řada domácností jednoduše nemá tolik peněz, aby si zařídila adekvátní náhradu. Mnozí se pak obávají investovat do plynových kotlů, protože i o jejich zákazu se v horizontu několika let mluví. Zbývá tedy tepelné čerpadlo, ale to je investice ve stovkách tisíc korun, a to i po všech možných dotacích.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
6 měsíců

Informace které jsou zde nejsou nic jiného než plašení lidí nazvat kotel na uhlí spotřebičem dokáže jenom blázen autor by měl navštívit specialistu na hlavu

Michal
Michal
6 měsíců

Neumíte nic jiného než rozkazovat, zlatí komunistické tyto dovedli také ale vše bylo za vás není nic a ještě vymyslíte bejkarny a na to máte školy,to tam může být každý z ulice a bude to o hodně lepší, největší šmejdi co jsem za svých padesát let zažil fuj styďte se

Jiří
Jiří
6 měsíců

Bude to velká odvaha s nepořízenou diktovat ..

Lubomír
Lubomír
6 měsíců

Jako nazvat klasické kotle na topení “SPOTŘEBIČEM”, tak to chce hodně odvahy🤣🤣🤣.