Kdo vyhodí popel z kamen, měl by si dát pár facek. Tak úžasnou věc jen tak nenajdete

Vyčistit kamna před dalším zatápěním je nutnou, ne však oblíbenou činností. Zejména z důvodu oblak prachu a možného ušpinění. Proto se mnozí snaží popel odstranit vysavačem nebo lopatkou a co nejrychleji jej vyhodit. Dělají velkou chybu.

Vyhazování popela z krbu

Krbová kamna, kamna na pevná paliva, krbové vložky i otevřená ohniště potřebují častý úklid. Nelibou činností je vymetání a vynášení popela z kamen. Řada lidí se popela hledí co nejrychleji zbavit. První myšlenkou je vyhození popela do komunálního odpadu. To je velká škoda. Popel byste nikdy neměli vyhazovat, můžete jej použít mnoha různými způsoby a v souladu s ochranou životního prostředí.

Popel do kompostu

Pokud topíte dřevem, je popel výborným hnojivem pro vaše květiny. Vyhazovat jej můžete průběžně na kompost, společně s ostatním organickým odpadem jej využijete během zahrádkářské sezóny.

Popel můžete smíchat s vodou a směs uložit na 4 dny. Vznikne vám dokonalé tekuté hnojivo, po kterém bude řada venkovních i pokojových rostlin dobře prospívat.

Rostlinám může popel pomoci i jako ochrana před škůdci. Stačí květiny nebo zeleninu popelem posypat, jemný poprašek je dostatečným repelentem proti škůdcům.

Čistěte popelem

Popel je přirozeně abrazivní, můžete jej smíchat s vodou a vznikne vám čistící pasta. Ta je vhodná na čištění zašlého skla a na vyleštění kovových povrchů. S pastou pracujte opatrně a v rukavicích, má tendenci dráždit pokožku.

Foto: Shutterstock

Základ pro mýdlo

Vůbec první mýdla vznikala smícháním vody a dřevěného popela. Právě tímto procesem se získává louh. Je ale zapotřebí mít dostatek popela z tvrdého dřeva. Pak bude mít směs vysoký obsah draslíku. Výroba mýdla z popela je náročnější proces, ale určitě stojí za vyzkoušení. Návodů, jak postupovat naleznete spoustu.

Pomoc s domácími mazlíčky

Kočičí záchodek je praktický a pokud máte kočku v interiéru, také nezbytný. Zápach, který se z kočičího záchodku line je opravdu na obtíž, a to i v případě, že záchodek čistíte s železnou pravidelností. Na dno kočičího záchodku můžete nasypat popel a teprve na něj savé granule. Popel s neutralizací zápachu z kočičích výkalů rychle pomůže.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments