Kdo zašlápne hmyz, hrozí mu nově pokuta 50 tisíc korun. Hlavně, ať vás u toho nikdo nevidí

Neděste se, když zašlápnete mravence nebo zaplácnete komára či mouchu, žádná pokuta vám nehrozí. Řeč je o chráněných druzích hmyzu. A často se jedná o tak krásně zbarvené brouky a motýly, že by člověka ani nenapadlo jim ubližovat. Je ale smutnou pravdou, že hmyz na naší planetě vymírá.

V Německu zaplatí až 65 000 euro

I v naší republice prý ubylo za posledních několik let až 75% druhů hmyzu. A protože všechno souvisí se vším, kvůli ubývajícímu hmyzu zase vymírají některé druhy ptáků a žab. Protože přišli o obživu. Přirozený řetězec se narušuje.    

Zatímco v Německu už hrozí pokuta až 65 000 euro i za zabití včely, vosy nebo sršně, naše úřady nejsou tak přísné. Zatím. Existuje ale Český zákon o ochraně přírody a krajiny, ve kterém jsou jmenovitě uvedeny všechny chráněné druhy živočichů, tedy i hmyzu, na našem území. Patří sem třeba tesařík obrovský – dřevokazný hmyz, kterému je zakázáno jakkoli ubližovat nebo ho likvidovat, přestože způsobuje škody.

Od babočky po vážku

Dále jsou mezi kriticky ohroženými motýli bělásek východní, hnědásek osikový, modrásek černoskvrnný, okáč jílkový, babočka, jasoň červenooký, žluťásek a další. Z brouků to je například chrobák jednorohý i pečlivý, kobylka sága, krasec temný i duhový, kudlanka nábožná, cikáda viniční, roháček jedlový, střevlíci, tesaříci, chroust, bourovec, kovařík, potápník, přástevník, střevlík, vážky a řada dalších. Je jich opravdu spousta.

Za jejich úbytek může samozřejmě člověk. Největší problémy má totiž hmyz, který je navázán na tradiční obdělávanou krajinu. To znamená na louky a na pole. Nedokáže se vyrovnat s chemií na polích, s pěstovanými monokulturami, s rychlostí sklizně. Dříve se pole kosilo třeba týden, což hmyz zvládal, dnes je posečené během jediného dne. Špatná situace ale panuje i v lesích a v rybníkářství.

Můžeme jim pomoci

Sice víme, že existují chráněné druhy živočichů, za jejichž usmrcení nám hrozí pokuta, ale už si neuvědomujeme, že mezi ně patří i hmyz. A že můžeme zaplatit třeba 50 000 korun i za likvidaci brouků. Samozřejmě, kde není žalobce, není ani soudce. Ale možná je důležité si uvědomit, jak jsou celé druhy hubeny a že bychom jim měli spíše pomáhat. Opravdu to s námi nemají lehké. Pokud máte zahradu, zkuste jim na ní vyrobit hmyzí hotel . Uděláte pro přírodu opravdu dobrý skutek.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments