Horečka, kašel nebo rýma nepolevují? Kdy už s dítětem raději vyrazit k lékaři?

Asi každý zná domácí způsoby, jak se vyrovnat s horečkou, nachlazením nebo zvracením. Rodiče skutečně nemusí chodit s každou bolístkou svého dítěte k doktorovi. V určitých chvílích ale osvědčené recepty a postupy babiček přestávají stačit a přichází čas k vyhledání odborníka. Jak takový moment poznat a kdy by vašemu dítěti skutečně něco mohlo být?

Horečka

Horečka je rodiči velmi obávaná, sama o sobě ale vůbec nic špatného neznamená. Je to jen důkaz toho, že se tělo proti něčemu brání. U dětí je přitom hladina tělesné teploty obecně vyšší a za horečku tak u nich považujeme teplotu nad 38,5 stupně. U kojenců je nejlepší teplotu měřit v zadečku – je to nejpřesnější způsob. U starších dětí je možné teplotu měřit v uchu, a to nejlépe dvakrát, abyste si byli jistí, že jste teploměr správně udrželi.

Pokud naměříte u kojence zvýšenou teplotu, měli byste vyrazit k lékaři. Nikdy totiž není jisté, co za tím může vězet. U starších dětí pak závisí na tom, jak se chovají. Pokud je jim navzdory horečce dobře, hrají si a pijí, není to důvod ke znepokojení. Pokud ale dítě leží v posteli, je apatické a nepije, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. U horeček vyšších než 39,5 stupně je dobré teplotu snížit, a to speciální šťávou nebo čípkem. Pokud už ale při horečce dochází ke křeči, je teplotu nutné snížit okamžitě.

U dětí s horečkou je naprosto zásadní, aby hodně pili. Každý stupeň navíc znamená, že by se měl objem tekutin zvýšit o 20 % oproti normálu.

Kašel

V případě kašlajících dětí mladších dvou let by rodiče měli vyhledat lékařskou pomoc. U všech to pak platí v případě, že mají navíc horečku nebo bolesti uší, pokud kašel trvá déle než dva týdny nebo pokud je vykašlávaný hlen žlutozelený, případně s příměsí krve.

Stejně jako u horečky je důležité, aby dítě hodně pilo. Řada rodičů udělala dobrou zkušenost se šťávou proti kašli. Účinné je také potřít hrudník dítěte levandulovým olejem. To většinou sníží dráždění kašle, uvolní hlen a zahřívá.

Rýma

Ve většině případů není rýma důvodem k návštěvě lékaře, za předpokladu, že se k ní nepřidají horečky přesahující 39 stupňů. K uvolnění nosních dutin pomůže i obyčejný roztok mořské soli, který dokáže efektivně nahradit nosní sprej. Důležité je, aby mělo dítě prázdný nos, když jde spát – tehdy lze použít právě i nosní sprej. Ten by ale dítě mělo používat pouze několik dní, rozhodně ne déle. Dražší, ale výrazně lepší a šetrnější je nosní sprej z mořské soli.

Starší děti mohou jednou až dvakrát denně deset minut inhalovat – hodí se zejména heřmánek. Pára účinně rozpustí hlen. Rodiče ale musí dbát na to, aby voda nebyla příliš horká a dítě se neopařilo.

Ochraptělost

Také zdě platí, že by rodiče měli navštívit lékaře, pokud se k chrapotu přidá ještě horečka. Obojí by mohlo indikovat hnisavý zánět krku nebo mandlí. Opět je nutné hodně pít. Pokud je bolest v krku tak velká, že znemožňuje polykání, je návštěva lékaře nutná, jinak hrozí dehydratace dítěte.

Zvracení

Pokud dítě zvrací, měli by se rodiče zamyslet nad tím, zda náhodou v nedávné době nespadlo na hlavu – mohlo by jít o otřes mozku. Při zvracení se vyplatí lékaře vyhledat v každém případě, byť jsou příčiny většinou banální – hůře se ale identifikují.

Při zvracení platí to samé jako při jiných potížích – hodně pít. Kojenci mohou být dále kojeni – mateřské mléko je pro ně to nejlepší. Starší děti mohou potřebovat hořčík pro vyrovnání elektrolytické rovnováhy. Jinak je důležité dodržovat dietu a jíst lehká jídla jako jsou suchary, banány a nastrouhaná jablka. K pití je nejlepší čaj se lžičkou hroznového cukru a špetkou soli.

Vyrážka

Vyrážku mohou rodiče nejprve pozorovat, za předpokladu, že dítě nepřišlo do styku s nebezpečnými látkami. V drtivé většině případů nejde o nic akutního. Teprve pokud by se přidala bolest v krku nebo horečka a dítě se necítilo dobře, mohlo by se jednat například o spálu. Teprve pak je třeba vyhledat lékaře.

V případě vyrážky se nejčastěji jedná o nějakou formu přecitlivělosti nebo alergie. Pokud by neodeznívala, vyhledejte lékaře.

 

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments