Mozková mrtvice je jedním z největších strašáků každého člověka, protože je do značné míry nevyzpytatelná a její příchod se jen velmi obtížně odhaduje. Přesto jsou metody, jak tento závažný stav rozpoznat ještě v době, kdy s ním lze něco dělat a kdy lze následky zmírnit na minimum.
V případě mozkové mrtvice totiž více než kde jinde platí to, že čím déle trvá, tím je to horší. Právě z toho se pak odvíjí závažnost následků. Pro to, abyste se s mozkovou mrtvicí dokázali vypořádat, je nutné včas rozpoznat příznaky a také nastavit odpovídající léčbu. Sami si však nepomůžete. Jakmile tedy pocítíte, že se něco děje, okamžitě volejte odbornou pomoc.
Jak ale odhalit mozkovou mrtvici co možná nejdříve? Existují způsoby, které ji prokáží překvapivě přesně.
Test rukou a tváře
Známe tři druhy mozkové mrtvice. Jde o ischemickou, hemoragickou a cévní mozkovou příhodu. Abyste je mohli identifikovat, můžete si udělat jednoduchý test, ke kterému nepotřebujete nic zvláštního.
Pokud máte u sebe nebo u někoho z blízkých podezření na mozkovou mrtvici, požádejte ho, aby naráz zdvihl obě ruce. Pokud to dokáže, nejde o život ohrožující stav. Pakliže s tím má ale jakékoliv problémy, je tu velké riziko mrtvice. Právě slabost v rukou je totiž jedním z nejčastějších a nejranějších příznaků mrtvice.
Odhalit ji můžete také pohledem do tváře. Má dotyčný pokleslé oční víčko? Potom hrozí ochrnutí části tváře a problémy s řečí. Zpozorněte také tehdy, pokud má člověk problémy s artikulováním slov a nedokáže příliš porozumět tomu, co mu říkáte.
Zotavení z mrtvice
Zotavení z mozkové mrtvice může trvat měsíce až roky. Tento stav zvyšuje riziko vzniku takzvané vaskulární demence. Podle Johns Hopkins Medicine toto postižení často přichází právě po mozkové mrtvici. Následky jsou různé, záleží na tom, kde přesně v mozku k mrtvici dojde a zda je zasažená zadní nebo přední část mozku, mozeček či mozkový kmen.
V prvním případě hrozí nejčastěji poruchy pohybu a hmatu, komplikace v myšlení, řeči, pamětí a zrakem. Pokud mrtvice zasáhne mozeček, má dotyčný obvykle potíže s koordinací pohybu a rovnováhou, boleti hlavy a nevolnost. V případě, že mrtvice zasáhne mozkový kmen, jde o největší problém. Tehdy hrozí poškození funkce dýchání a srdce. Tehdy mohou pacienti upadnout i do kómatu.
Foto: Shutterstock