Srdce je bezesporu nejdůležitějším orgánem v lidském těle, ovšem ani ono není neúnavné. Když našemu srdci dojdou síly, přichází na řadu kardiostimulátor, který lidské životy zachraňuje již více než 60 let.
Když se srdce unaví a ztratí rytmus
Srdce je orgán, který pracuje 24 hodin. Může se ale stát, že se unaví a ztratí svůj správný rytmus. Poruchy srdečního rytmu se označují jako arytmie. Pokud srdce tluče příliš rychle, mluvíme o tachykardii, naopak pokud se jedná o velmi pomalu srdeční akci, nazýváme tento stav jako bradykardii. Nejzávažnější poruchou srdečního rytmu je fibrilace komor, což je stav, při které elektrická aktivita srdce nefunguje a srdce se pouze chvěje.
Jak funguje kardiostimulátor?
Kardiostimulátor bychom mohli popsat jako malou, ale zato velice šikovnou krabičku, jejímž úkolem je generovat impulzy a ty následně vysílat na základě snímané vlastní elektrické aktivity srdce. V podstatě je to krabička, která má jednu elektrodu umístěnou v srdeční síni a dvě další elektrody umístěné v síti a druhé komoře. Jsou i případy, kdy má kardiostimulátor elektrody 3.
Kam se kardiostimulátor umisťuje?
Tato kouzelná krabička se vpravuje pod kůži pacienta, zpravidla se umisťuje v blízkosti klíční kosti. Součástí je spirálovitá šroubovice, díky které se dostatečný stěny kardiostimulátor přichytí a funguje tak jako aktivní fixace.
Pracuje, když srdce nemůže
Stimulátor se aktivuje pokaždé, kdy u člověka dojde k poruše srdečního rytmu. V takový okamžik vysílá elektrický Impuls, kterého dojde ke stažení srdečního svalu. Stimulátor čerpá energii z baterie.