Elektřina byla zavedena do domácností před více než 100 lety. Elektrickým spotřebičům ale ještě nějakou dobu trvalo, než dosáhly stejného rozšíření. Našimi každodenními pomocníky se staly až s vynálezem elektrické žehličky a toustovače začátkem minulého století. Opravdu masového rozšíření se ale dočkaly po 2. světové válce.
Důležitost preventivních opatření
Široká veřejnost s jejich zavedením zpočátku váhala. Důvodem byl právě onen toustovač, jehož obnažené dráty rudě žhnuly a uživatelé museli dávat opravdu velký pozor, aby se nepopálili.
Náprava těchto konstrukčních nedostatků samozřejmě nějakou dobu trvala. Mezitím zákonodárci učinili výrobce spotřebičů zodpovědnými za újmy, které mohly jejich výrobky uživatelům způsobit. Díky tomu si výrobci uvědomili, jak je pro ně důležité poskytovat zákazníkům osvětu a poradenství.
Jednou z těchto rad bylo doporučení, nechat výrobek po odpojení od sítě, před dalším připojením, alespoň 30 sekund odpočívat.
Pravidlo 30 sekund bylo dáno obavou z různých konstrukčních nedostatků, které se mohly během provozu vyskytnout. Protože i dráty onoho zmíněného toustovače potřebovaly nějaký čas, aby opět zešedly. A pravidlo 30 sekund s námi zůstalo i v době moderní elektroniky.
Proč tomu tak je? Protože nějakou dobu trvá, než se proud, procházející daným zařízením, rozptýlí a než se všechny kondenzátory vybijí.
Když to nefunguje, resetujte to
Laicky řečeno, elektrický obvod se skládá z aktivních a pasivních prvků, kdy ty aktivní proud dodávají a pasivní ho regulují. Pasivním prvkem je i kondenzátor, který reguluje napětí a je zodpovědný za to, že obvodem prochází jen určité množství proudu. Zabraňuje tak zkratu a poškození přístroje. Stejnosměrný proud, který se v kondenzátoru ukládá, se nazývá kapacitou.
Pokud potřebujeme přístroj, ať už z důvodu zamrznutí, přehřátí nebo poruchy, resetovat, děláme to pomocí vypínače. Zařízení se ale restartuje, až se proud v celém obvodu rozptýlí a kondenzátory se vybijí. Pokud by se tak nestalo, mohl by být přístroj ohrožen rizikem nerovnováhy nabití.
Pokud zařízení nereaguje, resetujeme ho odpojením od sítě a počkáme cca 1/2 minuty, než ho opět připojíme. Kdybychom nepočkali, většina moderních přístrojů by takovou situaci pravděpodobně zvládla, aniž by se zapotila. Proč je ale takové zkoušce zbytečně vystavovat?
Proč i dnes dodržovat pravidlo 30 sekund?
V dnešní době nás už elektronika obklopuje na každém kroku. Stále jsou to ale předměty vyrobené člověkem a nejsou bez vad. Žádný přístroj není imunní vůči selhání a nevyváženost napětí může zaskočit i nás. A protože ještě neumíme obejít fyzikální zákony a proud v obvodu okamžitě rozptýlit, 30 sekund zůstává běžnou vyrovnávací dobou i dnes. Dobou doporučenou pro opětovné připojení přístroje k sítí, po jeho odpojení.
Foto: Shutterstock