Ano, radíme přesný opak toho, co většina lidí dělá, když usedne do své sedačky na palubě letadla. Pohlédne nahoru a pokusí se deaktivovat klimatizaci. Buď je jim přirozeně zima nebo mají zato, že se klimatizací šíří v letadle nejrůznější viry. Inu, pokud mezi takové lidi patříte, měli byste to ještě jednou zvážit na základě níže uvedených faktů a klimatizaci nevypínat ani tehdy, když jste nemocní.
Přesný opak, než si cestující myslí
Ventilátor klimatizace totiž pomáhá držet mikroby dál od vás. Tedy nikoliv, jak si většina lidí myslí, že by je snad na vás foukal. Klimatizace v letadle funguje tak, že poskytuje čistý vzduch, který je zbaven mikrobů a prachu.
Jak funguje ventilace v letadle?
Vzduch, který v letadle dýcháme a kterému jsme vystaveni, se nachází kdekoliv dvě až pět řad od nás. Těmto sekcím se říká kontrolní teplotní zóny. Do těchto zón proudí vzduch z ventilů nad hlavami pasažérů, jež jsou rozmístěny po celé délce kabiny. Vzduch opouští letadlo v místě, kde se boční stěny dotýkají podlahy, případně skrz mřížky pod okny. Vzduch, který vychází ven prochází zpět filtrem HEPA, jenž ho očistí od prachových částic a mikrobů, než se vrátí zpět na palubu letadla.
Klimatizace je bariérou před nemocemi
Nebezpečné viry, které se občas mohou na palubu dostat, jako například spalničky nebo tuberkulóza, vydrží viset ve vzduchu celé hodiny. Pokud budete mít tu smůlu a budete sedět na místě, kde se drží, a ke všemu vypnete klimatizaci, asi už tušíte, na jaký problém si zaděláte. Naopak fungující klimatizace viry rozvíří způsobem, že nejsou schopné se nikde usadit. Rovněž je mnohem rychleji zlikviduje. Co může být lepšího než neviditelná bariéra, která vás ochrání před nemocemi? Stačí ji nevypínat.