Kočka leze dírou aneb strašák jménem Trypofobie

Trypofobii lze v širším pohledu chápat jako strach z objektů s nepravidelnými formami děr. Může jít o nejrůznější uměle vytvořené předměty, ale třeba také včelí úl. Na obrázku pak vidíte make-up, který vytvořila umělkyně Bridgette Trevino a který je pro lidi trpící trypofóbií doslova hororový.

Projevy

Trypofobie způsobuje nekontrolovatelný strach a nervozitu. V některých případech může fobie zajít do takového stádia, kdy dochází i ke zdravotním potížím. Ty se mohou projevovat závratěmi, svěděním pokožky, třesením, nutkáním zvracet.

Člověk trpící trypofobií mívá také strach z mýdlových bublin, bublinkové čokolády, strií na těle, nebo nejrůznějších jedovatých živočichů jako je například chobotnice modrokroužková.

Dá se trypofobie léčit?

Vzhledem k tomu, že je trypofobia klasifikována jako posedlost a strach, nejvhodnější metodou jejího „odstranění“ zůstávají nejrůznější psychologická cvičení, při kterých se pacientům promítají uklidňující obrázky střídající se s fotkami objektů, které v sobě mají díry. To vše je doplněno relaxací a dechovým cvičením.

Stále probíhají studie s cílem určit původ a přesnou příčinu strachu z děr. Zatím nebyly provedeny diagnostické testy, aby se zjistilo, zda se tyto nepříjemné pocity u lidí dají považovat přímo za fobii.

Zajímá vás, jestli i vy trpíte něčím podobným? Není nic jednoduššího, než se podívat na video, které vám prozradí mnohem víc.

Videotest – netrpíte trypofobií?

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.