Kojení a bulka v prsu – může to být nádor, nebo plašíte zbytečně?

Období kojení většina matek prožívá velmi intenzivně. Některé to berou jako naprosto přirozenou a samozřejmou věc, jiné v tom vidí vědu. Bojí se, že to nezvládnou, že budou mít málo mléka a spoustu dalších obav. Tyto obavy mohou spolu s kolotočem hormonů, které řádí v těle ženy po porodu a v šestinedělí, vyvolat další zmatky a tělesné reakce. Kojení je velmi citlivé a vše se na něm odráží. Když ale novopečená maminka najde bulku v podpaží, je logické, že ji to vystraší. Opravdu je nutné začít „plašit“?

Hormony a spouštění laktace

Tělo matky se na svou úlohu připravuje po celé těhotenství. Především v posledních dnech před porodem je jeho aktivita nejpřekotnější. Některé ženy zaznamenají, že jim z bradavek samovolně začíná odtékat čirá či průhledná bílá tekutina, tzv. mlezivo. Především po porodu a přikládáním sajícího dítěte k bradavce rozvinou mléčné žlázy svou činnost naplno. S počátky kojení se ale pojí i mnoho bolestivých komplikací.

Komplikace s kojením po porodu

Většina maminek, která až dosud nekojila, se potýká s bolestivými bradavkami, často rozžvýkanými až do krve, ale také naběhlými tvrdými prsy, nebo s různými bulkami v prsou. Většinou se jedná o problémy, které jsou opravdu spojené s kojením. Ovšem bulky vyvolávají paniku nejen v matkách rozcitlivělých po porodu.

Bulka v podpaží

Bulky většinou způsobuje ucpaný mlékovod, na který je nejlepším lékem sající kojenec. Pokud se ale mamince objeví tvrdá bulka, někdy dokonce boule v podpaží, může být opravdu vyděšená. V první řadě je důležité zachovat klid. V podpaží se totiž nachází tzv. přídatná mléčná žláza, která potrápí leckterou maminku. Jedná se o jinde umístěnou prsní žlázu, která reaguje na hormonální změny v těle matky úplně stejně, jako ty ostatní. Žláza se nalije a vytvoří někdy menší bulku, jindy velkou bouli.

Léčba bulky v podpaží při kojení

Zduřelá přídatná mléčná žláza se na rozdíl od ucpaných mlékovodů nemasíruje a není potřeba ani antibiotik. Stačí přikládat pravidelně dítě na kojení, zbytečně ji „nedráždit“ masáží, mezi kojením chladit a v případě velké bolesti užívat paracetamol.

Bulka v podpaží kojící ženy bývá obvyklý problém, takže není třeba hned začít plašit, obzvlášť, jste-li po porodu či v šestinedělí, kdy se přídatná žláza objevuje nejčastěji. Měla by sama do několik dnů zmizet. Pokud se tak nestane a potíže přetrvávají dál, je potřeba vyhledat lékaře, který přesně určí, zda je pouze žláza odolnější, než bývá zvykem, nebo je potřeba dalších a podrobnějších vyšetření.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments