V zimních měsících jsou radiátory jedněmi z našich nejvyužívanějších spotřebičů. Proto bychom se o ně měli řádně starat. Určitě si totiž nepřejeme, aby nám v mrazech vypověděly službu. Navíc, pokud naše radiátory nepracují optimálně, plýtváme energiemi i penězi.
Před každou topnou sezónou bychom měli provést pár úkonů, které zajistí jejich efektivní provoz. Ale existuje i pár triků, kterými můžeme jejich výkon zvýšit, aniž by nad tím zaplakala naše peněženka.
Hliníková fólie vám ušetří peníze
Radiátory jsou umístěny na zdi, a tak 50 % tepla z nich směřuje do stěny, kterou naprosto zbytečně vyhřívají. Abyste tomu zabránili, umístěte za topidla izolační hliníkové fólie, které nasměrují teplo zpět do místnosti.
Topení pravidelně čistěte. Když se totiž zahřeje, vzduch, který je obklopuje, stoupá nahoru, čímž odsává prach z podlahy. Nahromaděný prach pak vytvoří izolační vrstvu, která sníží výkon vašeho radiátoru. Prachu na panelech litinových radiátoru se snadno zbavíte hadříkem, ale pokud máte radiátory konvektorové, je to složitější.
Prachu se zbavte fénem
Pro lidi s domácími mazlíčky to je místo, kde najdou chlupy z půlky psa nebo kočky a řadu dalších nečistot. V těchto případech vám dobře poslouží fén. Pod radiátor rozložte deku nebo prostěradlo, nastavte vysoušeč na nejvyšší stupeň a veškerý prach pošlete silným proudem vzduchu k zemi. Prostěradlo pak jednoduše vytřepte.
Nezapomeňte odvzdušňovat a vyvažujte
Pokud vaše zapnuté radiátory vydávají bublavé zvuky, je v nich vzduch, který jim brání pořádně se zahřát. V tom případě je potřeba je odvzdušnit. Jak správně odvzdušňovat jsme vám popsali zde.
Aby váš topný systém pracoval co nejlépe, musí být také “vyvážený”. To znamená, že se všechny vaše radiátory zahřívají rovnoměrně. Pak celý systém pracuje nejefektivněji. Postupujte podle toho, který radiátor je nejblíže k vašemu kotli. U toho povolte ventil jen na čtvrt otáčky. Čím dál je topení od kotle, tím přidávejte na otáčkách. Nejvzdálenější radiátor potom pusťte naplno. Zabráníte tomu, že radiátor poblíž kotle sálá, a ten nejvzdálenější je jen vlažný.
Topení neblokujte
Určitě už jste slyšeli, že před topením nemáte mít žádný nábytek, který by bránil proudění tepla do místnosti. Stejně tak ho nemají zakrývat ani závěsy nebo záclony. Pokud máte radiátor pod oknem, zkuste si prodloužit okenní parapet tak, aby přesahoval radiátor. Udělejte si z něj hezkou funkční poličku. Ta potom zabrání úniku tepla nahoru a nasměruje ho do místnosti.
Foto: Shutterstock
Hliníková fólie za radiátory??? Kdysi jsem to taky praktikovat a důkladně, ale nedávno jsem četl recenzi a testy na to, a zjistil jsem že táta věc je klamná a nefunguje úsporně ale spíš naopak…