Kolik kávy denně představuje ještě zdravé množství? Vědci upozornili na příznaky, které už značí předávkování a závislost

Miliardy lidí na celém světě si nedokáží představit ráno bez šálku kávy. A pak s tímto zvykem pokračují i v průběhu dne. Když se na jeho konci ohlédnou, zjistí, že často ani neví, kolik těch káv za den vypili, ale tuší, že jich bylo hodně. Možná i příliš.

Přestože to tak lidé obvykle nevnímají, káva, respektive kofein je návykovou látkou, tedy je možné ji zařadit mezi drogy, byť široce přijímané. Káva má navíc i své zdravotní výhody. Nemělo by se však zapomínat i na to, že ve větším množství už nevýhody zcela jasně převažují. Podle řady studií by člověk neměl přijmout více než 40 miligramů kofeinu denně, což jsou přibližně čtyři kávy denně.

Je ale pravdou, že to je pouze jakýsi průměr. To, kolik kávy denně vám prospěje a kolik už uškodí, závisí na mnoha faktorech. Mezi ty nejvýznamnější patří zdravotní stav nebo to, jakou kávu pijete. Každopádně ale platí, že dlouhodobé překračování doporučeného množství se může vymstít a způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Jak ale poznat, že kofeinu v těle už je příliš a navíc, že si na něm tělo zřejmě vypěstovalo závislost?

Vyšší míra úzkosti

Studie publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology upozorňuje, že konzumace nadměrného množství kávy vyvolá u jedince úzkostné až depresivní stavy. Odborníci radí, že množství kofeinu by nemělo překročit 1000 miligramů za týden, pokud se chcete těmto stavům vyhnout. Kromě toho platí, že pokud už někdo úzkostmi trpí, měl by kofein ze své stravy vyloučit zcela.

Narušený spánkový cyklus

Kofein může člověka připravit o kvalitní spánek. V případě, že máte problémy s usínáním, zvažte, zda neomezit kávu v odpoledních hodinách. K večeru už byste ji neměli konzumovat vůbec. Mohli byste si tak zcela rozhodit spánkový rytmus, jak upozorňuje American Academy of Sleep Medicine. Poté, co vypijete kávu, má kofein vliv na organismus ještě celých pět hodin. V případě, že si tak dáte kávu třeba tři hodiny před ulehnutím, můžete si způsobit problémy. Ráno budete vyčerpaní a nespokojení. V důsledku toho pak vypijete kávy ještě více a dostanete se do začarovaného kruhu.

Špatný spánek je velmi často způsobem vysokým množstvím kofeinu v těle. / Foto: Shutterstock

Zvýšený srdeční tep

Příliš mnoho kávy může způsobit, že se změní váš srdeční tep, což může přinést velké nepříjemnosti. Pokud kromě kávy konzumujete ještě alkohol či nikotin, je riziko rozhozeného srdečního tepu ještě vyšší. V důsledku toho se mohou objevit závratě a pocity na omdlení.

Bolest hlavy

Studie publikovaná v časopise The Journal of Headache and Pain sice uvádí, že spolu s kofeinem mohou některé léky proti bolesti fungovat efektivněji. To znamená, že káva vám může pomoci zbavit se bolesti hlavy rychleji. Ovšem dlouhodobé pití kávy působí přesně opačně. Pakliže si nedopřejete každodenní dávku kofeinu, dostaví se abstinenční příznaky v podobě bolesti hlavy.

Nervozita

Jednoznačným důkazem toho, že jste se předávkovali kofeinem, je lehký třes. Pokud se spolu s ním objeví i nespavost, bolest hlavy a zvýšený srdeční tep, okamžitě kávu vysaďte a raději se poraďte s lékařem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments